more_horiz
Wiadomości

Czternasta emerytura: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 13:40
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym, czyli 14. emeryturze - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
14. emerytura. Rząd przyjął projekt ustawy
14. emerytura. Rząd przyjął projekt ustawyFoto: shutterstock.com/pikselstock

O projekcie szef rządu rozmawiał z emerytami w klubie "Senior+" w Świerczach. Po spotkaniu powiedział, że państwo powinno aktywnie wspierać osoby w trudnej sytuacji. Wymienił także działania, które jego rząd podjął, aby pomóc seniorom. - To jest emerytura bez podatku do wysokości 2,5 tys. zł. To jest obniżka podatku PIT, która przełoży się na wzrost emerytur netto. To jest 13. emerytura i teraz będzie ta 14. - wyliczał.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że wypłaty 14. emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. - Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób - dodała.

14. emerytura. Kiedy wypłata?

Resort przekazał na Twitterze, że "czternastka" będzie wypłacana z urzędu wraz ze świadczeniem wypłacanym w sierpniu. "W tym roku w ramach 14. emerytury do emerytów i rencistów trafi ok. 11,4 mld zł" - podało MRiPS.

Według szacunków ministerstwa w tym roku świadczenie trafi do ok. 9 mln osób.

Zgodnie z informacją zamieszczoną w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów świadczenie w wysokości najniższej emerytury otrzymaliby emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

W przypadku osób, których wysokość emerytury lub renty przekracza 2,9 tys. zł, dodatkowe świadczenie byłoby wypłacone w kwocie najniższej emerytury, ale pomniejszonej o różnicę między wysokością emerytury lub renty a kwotą 2,9 tys. zł.

14. emerytura. 9,1 mln osób otrzymało już świadczenie

14. emerytura była jednorazowo wypłacona w 2021 r. Jesienią ub.r. dodatkowe świadczenie otrzymało ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln w pełnej wysokości (równe minimalnej emeryturze).

Posłuchaj
00:50 czternasta emerytura.mp3 Rząd przyjął projekty uchwał w sprawie czternastej emerytury oraz pomocy kredytobiorcom. Relacja Karola Surówki (IAR)

Czytaj także:

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem