Rzeczkowska i Buda w Radzie Dialogu Społecznego. Prezydent powołał nowych członków
Prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków Rady Dialogu Społecznego. W jej skład weszli minister finansów Magdalena Rzeczkowska oraz minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Oboje stanęli na czele resortów w kwietniu.
2022-05-17, 16:51
Prezydent odwołał z Rady Piotra Nowaka (byłego ministra rozwoju i technologii) oraz Tadeusza Kościńskiego (byłego ministra finansów). Uroczystość rozpoczęła się w Pałacu Prezydenckim po godzinie 16.
Nowa minister finansów
Magdalena Rzeczkowska została ministrem finansów pod koniec kwietnia. Poprzedni szef MF Tadeusz Kościński złożył w lutym dymisję. Od tego czasu funkcję ministra finansów sprawował premier Mateusz Morawiecki.
Rzeczkowska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001). W latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, a od 2002 r. pracuje w Ministerstwie Finansów, ostatnio na stanowisku dyrektora Departamentu Ceł. Rzeczkowska brała udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego.
Buda na czele ministerstwa rozwoju i technologii
Waldemar Buda został ministrem rozwoju i technologii na początku kwietnia, zastąpił odwołanego z tej funkcji Piotra Nowaka.
Od listopada 2019 r. Buda był wiceministrem funduszy i polityki regionalnej. Wcześniej, od czerwca 2019 r., pełnił funkcję wiceszefa Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Buda ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2007-2011 odbył aplikację radcowską. W 2011 roku uzyskał uprawnienia radcy prawnego i otworzył kancelarię radcowską. Od 2011 roku jako radca prawny pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - agencji płatniczej środków Europejskiego Funduszu Rolnego.
Rada Dialogu Społecznego
Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie rządu, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego Rady pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron - związkowców, pracodawców i rządu.
- Porozumienie ws. KPO. Liberadzki: otrzymanie tych środków jest w tym momencie kluczowe
- Środki z KPO dla Polski? Dr Onasz: polityczna gra interesów w UE
- "Długo oczekiwany zastrzyk finansowy". Prof. Raczkowski o uruchomieniu KPO
Zobacz również: Artur Soboń w "Sygnałach dnia"
kp
REKLAMA
REKLAMA