more_horiz

"Długo oczekiwany zastrzyk finansowy". Prof. Raczkowski o uruchomieniu KPO

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 21:04
- Uruchomienie funduszy Krajowego Planu Odbudowy byłoby długo oczekiwanym zastrzykiem finansowym jaki dawno powinien wpłynąć do Polski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW, były wiceminister finansów.
Konrad Raczkowski:przekazanie Polsce pieniędzy z KPO na pewno byłoby środkiem prorozwojowym.
Konrad Raczkowski: przekazanie Polsce pieniędzy z KPO na pewno byłoby środkiem prorozwojowym.Foto: Shutterstock/Quinta

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Müller oświadczył w piątek, że w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. - Zarówno zespół ze strony polskiej, jaki i zespół, który został stworzony przez przewodniczącą KE, doszły do porozumienia - oświadczył.

"Długo oczekiwany zastrzyk finansowy"

Na antenie Polskiego Radia 24 porozumienie w sprawie KPO ocenił prof. Konrad Raczkowski. Jak wskazał, uruchomienie funduszy byłoby "długo oczekiwanym zastrzykiem finansowym jaki dawno powinien wpłynąć do Polski". - Chociażby nie tylko z tego powodu, że nam się należy w ramach podziału i ustaleń jakie zostały dokonane, natomiast z uwagi na kryzys i wojnę u naszych granic - zaznaczył. 

- Ten zastrzyk na pewno byłby pomocny, odblokowałby na przykład inwestycje kolejowe, infrastrukturalne, które są zawieszone i przesunięte o rok - powiedział i dodał, że "brak tych środków wstrzymywał te procesy".

Podkreślił, że przekazanie Polsce pieniędzy "na pewno byłoby środkiem prorozwojowym pomimo napływu dodatkowej podaży, ponieważ należy pamiętać o tym, że jest to dodatkowa podaż pieniędzy w czasie inflacji".


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
26:24 Raczkowski Konrad.mp3 Konrad Raczkowski: przekazanie Polsce pieniędzy z KPO na pewno byłoby środkiem prorozwojowym (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW, były wiceminister finansów

Data emisji: 13.05.2022

Godzina emisji: 20.33


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem