more_horiz
Wiadomości

Zielone światło dla funduszy unijnych. KPO ruszy lada chwila?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 19:20
Ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś powiedział, że spodziewa się szybkiego zakończenia procedur dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. Jego zdaniem mogłoby to nastąpić do przyszłego miesiąca. Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro z unijnego Funduszu Odbudowy z czego prawie 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, reszta to tanie pożyczki.
Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia w sprawie warunków wypłat pieniędzy z KPO
Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia w sprawie warunków wypłat pieniędzy z KPOFoto: symbiot/shutterstock

Rzecznik rządu poinformował, że Polska i Komisja doszły do porozumienia w sprawie warunków wypłat pieniędzy z KPO. Chodzi o poszczególne etapy reformy w wymiarze sprawiedliwości.

"Zielone światło"

Teraz piłka jest po stronie unijnej. Rzecznik Komisji Europejskiej informuje, że Bruksela finalizuje wszystkie procedury. Ogłoszenie przez Komisję zielonego światła dla KPO spodziewane jest wkrótce, niewykluczone, że w przyszłym tygodniu. Ostatecznie plan musi jeszcze zatwierdzić Unijna Rada, czyli ministrowie finansów krajów członkowskich.

- Zwyczajowo ta procedura trwa kilka tygodni. Na początku czerwca spodziewamy się zakończenia tej procedury, formalnego notyfikowania polskiemu rządowi oraz podpisania stosownej umowy - powiedział ambasador Andrzej Sadoś.

Pierwsza transza pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy mogłaby zostać wypłacona latem. Wypłaty dla każdego kraju są warunkowe. Komisja Europejska sprawdza, czy wszystkie zobowiązania są wypełnione. W przypadku Polski chodzi między innymi o przyjęcie przepisów likwidujących Izbę Dyscyplinarną.

Posłuchaj
00:49 11737963_1.mp3 Polska i KE porozumiały się ws. Krajowego Planu Odbudowy (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także: Beata Kempa, europoseł (Solidarna Polska) w Polskim Radiu 24 

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem