more_horiz
Wiadomości

Czy czeka nas nowy kryzys na granicy z Białorusią? Rzecznik SG uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 13:25
- Straż Graniczna nie spodziewa się nowego kryzysu na granicy - poinformowała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska w wywiadzie opublikowanym w "Super Expressie".
Straż Graniczna nie spodziewa się nowego kryzysu na granicy - poinformowała rzecznik SG
Straż Graniczna nie spodziewa się nowego kryzysu na granicy - poinformowała rzecznik SGFoto: Michal Kosc/Forum

Rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska pytana była o to, na ile budowana przy granicy z Białorusią zapora przełoży się na liczbę udaremnionych prób jej przekroczenia. Jej zdaniem "zapora jest prawdopodobnie jednym z elementów, dzięki którym nielegalnych imigrantów jest mniej, bo imigranci wiedzą, iż powstaje coś takiego na granicy".

- Ci ludzie mają świadomość, że mur sprawia, iż trudniej tę granicę przekroczyć. W tych miejscach, gdzie powstała część muru, dochodziło do prób przekroczenia. Jednak nikomu się nie udało (go pokonać - red.) - powiedziała. - Widać, że jest to element skuteczny - oceniła.

Rzecznik SG: nie spodziewamy się dużej fali nielegalnej emigracji

Dodała także, że "przy wojnie hybrydowej, przy tej sztucznej imigracji trudno jest przewidzieć, jak będzie się to wszystko rozwijało i eskalowało".

- Nikt nie wie, czy za miesiąc, czy za dwa tygodnie fala nielegalnych imigrantów nie powróci. W skali takiej jak w ubiegłym roku. Według nas rzeczona fala nie będzie tak duża. Ale działań reżimu Aleksandra Łukaszenki nie da się przewidzieć, więc nie mamy pewności, co wydarzy się dalej - tłumaczyła rzecznik Straży Granicznej.

Porucznik Anna Michalska informowała w ostatnich dniach, że budowa zapory na granicy idzie zgodnie z planem. Zakłada on, że inwestycja zakończy się do 30 czerwca. Takie deklaracje składają wykonawcy.

Czytaj także:

Próby forsowania granicy

W ciągu ostatniej doby 23 osoby próbowały nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że byli to obywatele Mauritiusu Mali i Bangladeszu. Największa, jedenastoosobowa grupa, usiłowała sforsować granicę na odcinku strzeżonym przez placówkę w Czeremsze.

W maju funkcjonariusze SG zanotowali 617 prób przedostania się z Białorusi do Polski. Od początku bieżącego roku Straż Graniczna odnotowała 5036 takich prób.

Zapora na granicy polsko-białoruskiej

Do 30 czerwca obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Zakaz jest wprowadzony rozporządzeniem MSWiA. Taki zakaz obowiązywał także od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu MSWiA podano, że zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Zobacz także: por. Anna Michalska w rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia 24 Pawłem Kurkiem

ng

Zobacz także

Zobacz także