more_horiz
Wiadomości

"Wystarczy ten horror, który tam mają. My traktujemy ich po ludzku". Byliśmy z WOT na nocnym patrolu [REPORTAŻ]

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:34
- Każdy widzi, co się dzieje na granicy. Wystarczy ten horror, który tam mają. My jesteśmy też ludźmi, mamy ludzkie podejście - mówi dowódca patrolu WOT. Z terytorialsami pojechaliśmy na nocną obserwację terenu. Pokazali nam, jak wyglądają ich zadania. Podpatrzyliśmy też okiem kamery, jak działa FlyEye.
Patrol terytorialsów
Patrol terytorialsówFoto: PR/Paweł Kurek

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są jedną z formacji, które chronią polskich granic. Do ich zadań należy między innymi patrolowanie obszaru przylegającego do terenów objętych stanem wyjątkowym. Mają namierzać migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, a także uniemożliwiać "kurierom" przewożenie tych osób dalej do Niemiec. 

Zobacz reportaż o nocnym patrolu WOT:

- Naszym zadaniem jest ochrona granicy państwowej, ale także wsparcie żołnierzy wojsk operacyjnych czy funkcjonariuszy Straży Granicznej, a także lokalnej społeczności - mówi oficer prasowy 1 Podlaskiej Brygady OT kpt. Łukasz Wilczewski.

Żołnierze wykorzystują do tego specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu mogą w nocy obserwować, co się dzieje nawet w odległości kilkuset metrów. - Patrole są uzbrojone (w broń palną - red.) i wyposażone w sprzęt do obserwacji dziennej oraz nocnej. Mówimy tu o lornetkach, termowizji i noktowizji - zaznacza.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Z kolei dowódca patrolu WOT tłumaczy nam, że w przypadku odnalezienia grupy migrantów czy zatrzymania kurierów, którzy nielegalnie przewożą ludzi, żołnierze trzymają się określonych procedur. - Na pierwszym miejscu, jeśli dojdzie do bezpośredniego kontaktu, jest nasze bezpieczeństwo, bo nie wiadomo, z kim mamy do czynienia. Następnie wzywamy policję lub Straż Graniczną - zaznacza.

Terytorialsi, jeśli nie jest to konieczne, nie zbliżają się do migrantów bez obecności innych służb. Namierzają ich, śledzą kierunek przemieszczania i naprowadzają Straż Graniczną, która ostatecznie przejmuje grupę. Jeśli jednak dojdzie do bezpośredniego kontaktu, zadaniem żołnierzy jest zaopiekowanie się takimi osobami, dlatego każdy patrol wyposażony jest w niezbędny do tego sprzęt medyczny.

"Oni muszą przetrwać"

- Pamiętam grupę, która przechodziła przez rzekę, byli cali mokrzy. Jak złapiemy takie osoby, bo nielegalnie przekroczyły granicę, dajemy im koce termiczne, gorące napoje, które mamy ze sobą. Dzielimy się z nimi. My przetrwamy i oni też muszą - mówi jeden z żołnierzy.

Patrole piesze, samochodowe czy konne to nie jedyna forma "monitorowania" okolicznego terenu. Późną nocą docieramy do żołnierzy, którzy do obserwacji obszaru granicznego używają systemu FlyEye.

Jak działa latające oko? Czy terytorialsi potrafią zachować zimną krew w kontaktach z migrantami i nie użyć broni, gdy nie jest to absolutnie ostateczne rozwiązanie? Jaka jest skuteczność patroli, ile osób namierzyły? I wreszcie, co żołnierze wojsk terytorialnych myślą o obraźliwych słowach, które pojawiają się w przestrzeni medialnej pod adresem służb mundurowych?

Zapraszamy do obejrzenia reportażu.

Przygotował Paweł Kurek

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem