Szef BBN: Niemcy dokonują zwrotu w polityce bezpieczeństwa. Czy to zmiana na stałe?

Niemcy stoją wobec potrzeby zwrotu w polityce bezpieczeństwa i od pewnego czasu taki zwrot - widoczny np. we wsparciu Ukrainy - można zaobserwować - ocenił szef biura Bezpieczeństwa Narodowego. W Warszawie Paweł Soloch spotkał się z szefem Sztabu Planowania w niemieckim MSZ Michaelem Scharfschwerdtem.

2022-05-18, 14:10

Szef BBN: Niemcy dokonują zwrotu w polityce bezpieczeństwa. Czy to zmiana na stałe?
Rozmowa Pawła Solocha z Michaelem Scharfschwerdtem dotyczyła stanowisk obu państw wobec wojny na Ukrainie oraz adaptacji NATO. Foto: Twitter/BBN

Rozmowa dotyczyła stanowisk obu państw wobec wojny na Ukrainie oraz adaptacji NATO. Omówiono również założenia do opracowywanej po raz pierwszy strategii bezpieczeństwa narodowego Republiki Federalnej Niemiec.

Niemiecki zwrot

- Niemcy stoją wobec potrzeby dokonania zwrotu w swojej polityce bezpieczeństwa - powiedział Paaweł Soloch.

- Niedostatecznie zdecydowana postawa wobec rosyjskiej agresji wywołała zrozumiałą falę krytyki również wśród niemieckich sojuszników i partnerów. I taki zwrot od pewnego czasu obserwujemy. Wyraża się nie tylko w deklaracjach politycznych, ale dotyczy też wsparcia Ukrainy czy radykalnego zwiększania nakładów obronnych -  zaznaczył szef BBN.

- Zobaczymy, czy te rewolucyjne jak na politykę Niemiec trendy się utrzymają i na ile znajdą odzwierciedlenie w przygotowywanej właśnie pierwszej w powojennej historii strategii bezpieczeństwa narodowego - dodał.

REKLAMA

Realistyczna ocena rosyjskiego zagrożenia 

Soloch przekazał, że rozmowy ze stroną polską odbywają się w ramach konsultacji założeń strategii, jakie Niemcy prowadzą obecnie z sojusznikami.

- Dla nas kluczowa jest realistyczna ocena Rosji jako długofalowego zagrożenia dla Europy, ale też zagrożenia w wymiarze globalnym. Tak samo ważne jest, aby wizja wzmacniania europejskiej polityki obronnej była komplementarna dla transformacji dokonywanej obecnie w ramach NATO, które pozostaje głównym filarem bezpieczeństwa Zachodu - podkreślił.

Wojskowe wsparcie dla Ukrainy

Jak powiedział szef BBN, przedmiotem rozmów była też kwestia wojny w Ukrainie.

- Obok zaostrzania sankcji na Rosję widzimy potrzebę dalszego intensywnego wspierania materialnego Ukrainy, na tym etapie zwłaszcza sprzętem wojskowym. Przekazałem szczegółowa informację na temat polskiego wsparcia wojskowego. Razem z USA i Wielką Brytanią Jesteśmy w ścisłej czołówce państw dozbrajających Ukrainę. Z kolei uwzględniając budżety obronne państw, największa pomoc jest świadczona także przez Polskę oraz Estonię i Łotwę - zaznaczył.

REKLAMA

- Dlatego - dodał - rozmawialiśmy o możliwościach rekompensaty, również wojskowej, dla państw, szczególnie zaangażowanych w przekazywanie uzbrojenia Ukrainie.

Oczekujemy solidarności

Soloch zwrócił uwagę, że "Polska jest także czołowym państwem jeżeli chodzi o pomoc uchodźcom, zarówno pod względem liczby przyjętych osób, jak i ponoszonych w związku z tym kosztów".

- Tutaj także oczekujemy solidarności ze strony państw zachodnich. Polski wysiłek jest dostrzegany w Niemczech i liczymy na ich pomoc, także w udzieleniu takiego wsparcia ze strony pozostałych państw - podkreślił.

Zobacz także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu polskieRadio24.pl

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej