more_horiz
Wiadomości

"Podsumowanie drogi zawodowej". Dyrektor Polskiego Radia Chopin z nominacją profesorską

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 17:53
Prezydent Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne ponad 50 nauczycielom akademickim oraz pracownikom naukowym i związanym ze sztuką. Wśród osób, które odebrały nominacje profesorskie, jest dyrektor Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys.
Andrzej Duda wręczył nominację profesorską dyrektorowi Polskiego Radia
Andrzej Duda wręczył nominację profesorską dyrektorowi Polskiego RadiaFoto: Przemysław Keler/KPRP

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Marcin Gmys zaznaczył, że otrzymanie nominacji profesorskiej jest dla niego podsumowaniem drogi zawodowej.

- To na pewno jest ogromna satysfakcja, że po dwudziestu pięciu - czy nawet trochę więcej - latach zawodowego życia, od ukończenia studiów, że dochodzi się do tego punktu ostatecznego, ale ostatecznego tylko jeżeli chodzi o wspinanie się po szczebelkach kariery naukowej - powiedział Marcin Gmys.

- Teraz następuje taki moment, że już nie trzeba żyć w stresie, czy się obroni doktorat, habilitację, czy uzyska się tytuł profesora - dodał szef Polskiego Radia Chopin.

Autor ponad 300 prac naukowych i popularnonaukowych

Marcin Gmys powiedział, że nadal będzie angażował się w pracę dla słuchaczy i na uczelni. - Od ponad pięciu lat jestem związany z Polskim Radiem i w dalej będę starał się harmonijnie łączyć obowiązki Polskiego Radia Chopin i w ogóle Polskiego Radia z obowiązkami wykładowcy uniwersyteckiego - powiedział dyrektor Polskiego Radia Chopin. - Zarówno na uniwersytecie, jak i w Polskim Radiu, pracuję z młodymi ludźmi, więc mam nadzieję, że w dalszym ciągu uda mi się harmonijnie łączyć obie te swoje działalności - dodał.

Marcin Gmys jest muzykologiem, publicystą muzycznym, wicedyrektorem Instytutu Muzykologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i dyrektorem Polskiego Radia Chopin. To autor ponad 300 prac naukowych i popularnonaukowych. Jako badacz interesuje się historią i teorią opery dwudziestowiecznej, historią muzyki polskiej przełomu XIX i XX wieku oraz muzyki najnowszej, a także związkami muzyki z innymi sztukami.

- Gratuluję z całego serca tego osiągnięcia. Gratuluję państwu profesorom, bo to jest wielki moment w życiu każdego naukowca - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wręczania nominacji. Dodał, że jest to podsumowanie, ale absolutnie nie jest to zakończenie.

- To jest wyzwanie do następnego etapu pracy badawczej, następnych osiągnięć, do następnych działań naukowych, dydaktycznych i innych - podkreślił.

Polski Nobel

Prezydent powiedział też o swoich marzeniach względem profesorów.

- Chciałbym, żeby ktoś przyniósł do Pałacu Prezydenckiego Nobla, zdobytego za pracę naukową prowadzoną w Polsce, w naszej uczelni, w naszym ośrodku badawczym. Ogromnie mi na tym zależy - zaznaczył.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że na pewno pod względem intelektualnym nas na to stać - zaakcentował. Dodał, że "nasi ludzie uprawiają naukę na całym świecie."

Wolność nauki

Wyraził nadzieję, że badania naukowe będą finansowane w coraz lepszym stopniu. Zaapelował o odwagę w przełamywaniu blokad, które się pojawiają, kiedy dąży się do wielkiego odkrycia.

Posłuchaj
00:25 11746169_2.mp3 Prezydent A. Duda wręczył nominację profesorską dyrektorowi Polskiego Radia Chopin M. Gmysowi (IAR)

Zaapelował też o to, żeby profesorowie wymagali od swoich podopiecznych i zachęcali ich do przełamywania schematów.

- Pomagajcie im w tym, żeby umieli to przełamać, żeby czuli tą wolność, prawdziwą wolność nauki, że wolno właśnie myśleć w sposób swobodny. Zawsze się śmieje, że gdyby Kopernik czuł się spętany, może do dzisiaj byśmy myśleli, że Ziemia jest od dołu podparta piekłem, a od góry przykryta niebem i płaska - powiedział Andrzej Duda.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem