more_horiz
Wiadomości

Francja wyróżniła polskich twórców. Odznaczenia dla Ireny Strzałkowskiej i Jana Komasy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 01:46
Ambasador Francji w Polsce Frederic Billet wręczył Ordery Sztuki i Literatury producentce Irenie Strzałkowskiej oraz reżyserowi Janowi Komasie. Wyróżnienie zostało ustanowione ponad 50 lat temu, jest przyznawane za wyjątkowe dokonania artystyczne lub literackie oraz za promowanie literatury i sztuki na świecie. 
Ambasador Francji w Warszawie odznaczył polskich filmowców Orderami Sztuki i Literatury
Ambasador Francji w Warszawie odznaczył polskich filmowców Orderami Sztuki i LiteraturyFoto: Frédéric Billet/Twitter

Ambasador Francji podczas uroczystości podkreślał niezwykłe zasługi Ireny Strzałkowskiej dla rozwoju współpracy między polską i francuską kinematografią.

Irena Strzałowska doceniona ze "wkład w rozwój współpracy kulturalnej" Polski i Francji

- Uważa pani, że kino powinno łączyć, dlatego wielką wagę przykłada pani do współpracy międzynarodowej. W 1991 roku została pani przedstawicielką Funduszu Eurimages w Polsce, aktywnie wspierającego polskie kino. Od początku przystąpienia Polski do tego funduszu, wsparcie otrzymało ponad 40 filmów, w tym kolejne koprodukcje z Francją. Jest pani wielką przyjaciółką Francji, niniejsze odznaczenie jest podziękowaniem za pani wkład w rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy naszymi krajami - mówił Billet.

Irena Strzałkowska z dużą radością przyjęła odznaczenie i podkreślała, że jest ono dla niej wyjątkowo ważne. - To jest ogromne wyróżnienie, dostrzeżenie pracy, która jest poza blaskiem reflektorów, bo gdzieś tam tworzymy, piszemy, rozmawiamy, spotykamy się. Później dzieją się tak nieprawdopodobne, kiedy spotykamy się na przykład na Festiwalu w Cannes, idziemy czerwonym dywanem i pojawia się polska ekipa, która ma swój film w koprodukcji polsko-francuskiej - powiedziała.

Posłuchaj
00:29 Ambasador Francji w Polsce do Ireny Strzałkowskiej -.mp3 Ambasador Francji w Polsce do Ireny Strzałkowskiej: uważa pani, że kino powinno łączyć, dlatego wielką wagę przykłada pani do współpracy międzynarodowej (IAR) 

Francuski ambasador: Jan Komasa to jeden z najważniejszych reżyserów młodego pokolenia 

Frederic Billet wręczając odznaczenie Janowi Komasie podkreślał, że jest on jednym z najważniejszych europejskich twórców młodego pokolenia, ambasador podkreślił, że ważnymi wątkami twórczości reżysera są wątki historyczne i kondycja człowieka.

W 2014 roku zrealizował pan dwa filmy upamiętniające Powstanie Warszawskie, fabularny "Miasto 44" oraz dokument "Powstanie Warszawskie" zmontowany z kronik powstańczych. Oba są na długo zapadającym w pamięć wyjątkowym świadectwem tamtych, tak ważnych dla Polski dni. Pańskie filmy dają jedyną w swoim rodzaju lekcję humanizmu, co zostaje docenione wieloma nagrodami i wyróżnieniami na najważniejszych festiwalach filmowych - dodał.

Jan Komasa mówił, że order jest dla niego niezwykle ważnym wyróżnieniem, szczególnie, że został przyznany za to, że w swoich filmach porusza między innymi tematykę złożoności ludzkiego życia. - Współpracuję z Francuzami i wiem, że bardzo wnikliwie patrzą na całą podbudowę znaczeniową filmu, co z sobą niesie, co niesie bohater przede wszystkim. Ten aspekt ludzki, ten francuski egzystencjalizm, który jest obecny w kulturze, bardzo rzutuje na odczytywanie kultury w ogóle, a szczególnie polskiej - mówił.

Posłuchaj
00:24 Jan Komasa o współpracy artystycznej z Francją (IAR).mp3 Jan Komasa o współpracy artystycznej z Francją (IAR) 

Odznaczenie Order Sztuki i Literatury zostało ustanowione 2 maja 1957 przez ministra kultury Republiki i zatwierdzone w 1963 przez prezydenta de Gaulle'a. Wśród Polaków odznaczonych tym orderem są między innymi: rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz, kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki, były paryski korespondent Radia Wolna Europa, Maciej Morawski, czy reżyser teatralny Tadeusz Kantor.

Posłuchaj
00:28 11746585_2.mp3 "To ogromne wyróżnienie" - podkreśliła Irena Strzałkowska (IAR) 

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem