more_horiz
Wiadomości

W weekend silny wiatr i burze prawie w całej Polsce, niespokojna noc. Sprawdź ostrzeżenie IMGW

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 23:00
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem, w porywach sięgającym 90 km/h dla niemal całego kraju. W województwach wielkopolskim, łódzkim i opolskim w najbliższych godzinach będą przechodzić dwie strefy burz - przekazał późnym wieczorem instytut.
Zakres obowiązywania ostrzeżenia przed wiatrem (po lewej) i burzami
Zakres obowiązywania ostrzeżenia przed wiatrem (po lewej) i burzamiFoto: shutterstock.com/fotorince, IMGWmeteo

Według prognoz najmocniej będzie wiać w drugiej części nocy i w sobotę. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że wiatr może powodować duże straty materialne i zagrożenie życia.

Wyjątkiem jest południe kraju, gdzie wiatr nie będzie tak uciążliwy. - Po południu i w nocy w dużej części Polski możliwe są burze z gradem - powiedziała Emilia Szewczak z IMGW.

Aktualne ostrzeżenia przed wiatrem obowiązują na wschodzie kraju do wieczora w sobotę. Na zachodzie jeszcze przed południem wietrzna pogoda powinna się uspokoić. 

Ostrzeżenia przed burzami

Stopniowo, będą pojawić się pierwsze burze na terenach województw dolnośląskiego i opolskiego. Front burzowy przemieszcza się na wschód, a wraz z nim alert pogodowy. O 4 nad ranem, gdy ostrzeżenie przed burzami wygasa na krańcach zachodnich, zaczyna obowiązywać w pasie wschodnim, ale z wyłączeniem Podlasia. Burz przez całą noc nie muszą się obawiać mieszkańcy północnej części kraju.

"Miejscami burzom towarzyszyć będą silne zjawiska: porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie 100 km/h, opady deszczu do 25 mm (chwilowe natężenie opadów sięgać może ok. 10 mm/10 min), lokalnie możliwy jest grad" - informuje IMGW. 

Komunikat RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa również ostrzega przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem na terenie całej Polski. 

"Uwaga! Dziś i jutro silny wiatr i burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - tak brzmi treść SMS-ów wysłanych przez RCB do odbiorców w całym kraju.

Najcieplej na południu

W sobotę temperatura maksymalna wyniesie 12-14 stopni Celsjusza na północy, 16-18 stopni w centrum i 20-22 w Małopolsce i na Podkarpaciu.

W ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, z możliwymi przelotnymi opadami deszczu. Na wschodzie Polski możliwe będą słabe burze. Związany z burzami i różnicami ciśnienia wiatr może osiągać na południu do 70 km/h, w głębi kraju około 80-85 km/h, a w rejonie Zatoki Gdańskiej nawet do 100 km/h - dodała Małgorzata Tomczuk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego. 

Posłuchaj
00:20 11749613_1 (1).mp3 IMGW wydało ostrzeżenie przed silnym wiatrem dla niemal całego kraju - mówi Emilia Szewczak z IMGW (IAR) 

Czytaj także:

ASP,fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem