more_horiz
Wiadomości

Gala Narody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Wiemy, kto został tegorocznym laureatem

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 21:13
Powieściopisarz, nowelista oraz autor opowiadań Kazimierz Orłoś otrzymał tegoroczną Nagrodę Literacką imienia Marka Nowakowskiego. Kapituła doceniła jego zbiór opowiadań pt. "Powrót".
Kazimierz Orłoś laureatem Nagrody Literackiej imienia Marka Nowakowskiego
Kazimierz Orłoś laureatem Nagrody Literackiej imienia Marka NowakowskiegoFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Jak mówi Polskiemu Radiu Kazimierz Orłoś, z Markiem Nowakowskim pół wieku łączyły go więzy przyjaźni. Podsumowując swoją twórczość podkreśla, że najbardziej ceni swoje dzieła z ostatnich lat oraz te początkowe.

- Najbardziej dla mnie przełomową rzeczą była "Cudowna melina" wydana w instytucie literackim Jerzego Giedroycia we Francji, którą odrzuciła cenzura, dlatego, że negatywnym bohaterem był sekretarz partii - zaznacza Kazimierz Orłoś. Zwraca uwagę na swoją twórczość z lat 90. kiedy powstały takie dzieła jak "Dziewczyna z ganku", Mazury", "Dom pod lutnią".

Orłoś laureatem Nagrody Literackiej im. Nowakowskiego

Przewodniczący kapituły Maciej Urbanowski podkreśla, że wybór Kazimierza Orłosia jako laureata nagrody Marka Nowakowskiego był poniekąd oczywisty. Obaj uprawiali model literatury realistycznej, obaj przyjmowali nonkonformistyczną postawę do rzeczywistości. - Takiego, pilnego, odważnego dążącego do prawdy opisywania świata, za cenę marginalizacji, jak to było w latach 70 i 80 kiedy Orłoś w kraju nie był publikowany - podkreśla Maciej Urbanowski.

Jak dodaje członek jury Krzysztof Masłoń, Marka Nowakowskiego i Kazimierza Orłosia łączyła wspólna droga, obaj byli opozycjonistami w PRL, obaj pisali opowiadania. - Obaj się okazali mistrzami. Twórczość Kazimierza Orłosia poznałem jeszcze przed maturą, zapamiętałem jego powieść "Ciemne drzewa" - świetna proza, realistyczna - podkreśla literat.

Posłuchaj
00:30 11752950_1.mp3 Kazimierz Orłoś: najbardziej dla mnie przełomową rzeczą była "Cudowna melina" (IAR) 

Kazimierz Orłoś - powieściopisarz, nowelista, autor opowiadań

Kazimierz Orłoś jest autorem około 100 opowiadań, tworzył na przestrzeni 60 lat. Zadebiutował w 1958 roku opowiadaniem "Dziewczyna z łódki". Jest autorem powieści "Cudowna melina" wydanej w Instytucie Literackim w Paryżu za co pisarz został objęty w Polsce kilkuletnim zakazem druku. Jest autorem opowiadań, między innymi "Dziewczyna z ganku", powieści "Letnik z Mierzei" czy "Dom pod Lutnią".

Był redaktorem w dziale słuchowisk Naczelnej Redakcji Literackiej Polskiego RadiaWspółredagował w podziemiu kwartalnik "Zapis", publikował w "Kulturze niezależnej", także w Paryżu i Londynie. Współpracował z Radiem Wolna Europa.

W 2007 roku decyzją prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Kazimierz Orłoś został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nagroda Literacka im. Marka Nowakowskiego została ustanowiona przez Bibliotekę Narodową w 2017 roku, trzy lata po śmierci pisarza. Patron wyróżnienia Marek Nowakowski był wybitnym prozaikiem, mistrzem opowiadania, publicystą.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem