Ostatnie pożegnanie Jerzego Treli. Prezydent: odszedł człowiek szlachetny o wielkiej erudycji

2022-05-23, 10:49

Ostatnie pożegnanie Jerzego Treli. Prezydent: odszedł człowiek szlachetny o wielkiej erudycji
Urna z prochami aktora Jerzego Treli wystawiona w Bazylice Dominikanów pw. Świętej Trójcy w Krakowie. Foto: PAP/Art Service 2

W Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Jerzego Treli. W bazylice ojców Dominikanów trwa msza święta. Wokół urny z prochami aktora zgromadziły się tłumy fanów, rodzina, przyjaciele i współpracownicy. Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński żegnają "jednego z najwybitniejszych artystów współczesnego teatru polskiego". 

Przed mszą św. w świątyni wystawiona została urna z prochami zmarłego. Z kolei po nabożeństwie, podczas którego homilię wygłosi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, zgromadzeni udadzą się na cmentarz w Leńczach w powiecie wadowickim, gdzie odbędzie się ceremonia pochówku. Aktor spocznie tam w rodzinnym grobowcu.

Prezydent Andrzej Duda napisał list  do uczestników pogrzebu aktora Jerzego Treli. - Odszedł jeden z najwybitniejszych artystów współczesnego teatru polskiego. Znakomity aktor i pedagog. Twórca wielu pamiętnych i niesłychanie różnorodnych kreacji scenicznych, filmowych, telewizyjnych i radiowych, a wreszcie wspaniały mistrz i wychowawca kilku pokoleń i studentów Krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych oraz jej rektor. Zarazem odszedł człowiek szlachetny o wielkiej erudycji i kulturze literackiej oraz stałych przekonaniach artystycznych, którym zawsze był wierny niezależnie od ceny tej wierności. (…) Ufam, że Jerzy Trela pozostanie w pamięci potomnych jako wzór artysty całym swoim sercem, talentem i kunsztem służącego prawdzie, dobru i pięknu - odczytał w liście Andrzeja Dudy doradca prezydenta Andrzej Waśko.

"Mistrz słowa scenicznego"

List od wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w czasie uroczystości odczytała Joanna Wnuk-Nazarowa, była Minister Kultury i Sztuki. "Z poczuciem niepowetowanej straty żegnamy dziś Jerzego Trelę - wielką postać na scenie polskiego teatru" - zaznaczył wicepremier w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych artysty.

Piotr Gliński wskazał, że Jerzy Trela "był niezrównanym mistrzem słowa scenicznego". "Monologi romantyczne wypowiadane charakterystycznym głosem Mistrza sięgały najwyższych poziomów sztuki aktorskiej i zapadały w pamięć jako wykonania ikoniczne" - podkreślił.

- Swoje doświadczenie i wiedzę przekazywał młodym adeptom sztuki aktorskiej. Sprawował zaszczytną funkcję rektora krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej - wskazał szef MKiDN. Piotr Gliński zaznaczył ponadto, że "społeczne i środowiskowe uznanie dla talentu i autorytetu Jerzego Treli znalazło wyraz w szeregu nagród i odznaczeń, wśród których miejsce poczesne zajmuje Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Ostatnie pożegnanie Jerzego Treli. Biografia aktora

Jerzy Trela zmarł 15 maja w Krakowie, w wieku 80 lat. W sumie w swojej karierze zagrał ok. 350 ról, debiutując jeszcze w trakcie studiów w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie". Na deskach teatralnych po raz pierwszy zaś wystąpił w 1969 r., tworząc rolę w "Nosie" Gogola w krakowskim Teatrze Rozmaitości.

To właśnie z tym miastem twórca związany był przez dekady - to tutaj, w Starym Teatrze stworzył niezapomniane do tej pory kreacje, m.in. Gustawa-Konrada w "Dziadach" i Konrada w "Wyzwoleniu" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Był też był rektorem i wieloletnim profesorem obecnej Akademii Sztuk Teatralnych, gdzie kształcił kolejne pokolenia aktorów.

Na dużym ekranie oglądać mogliśmy go m.in. jako męża Ireny w "Kobiecie samotnej" Agnieszki Holland, Pana Bronka w "Trzech kolorach", "Białym" Krzysztofa Kieślowskiego i Podkomorzego w "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy. Ostatnie ekranowe wcielenie Jerzego Treli zobaczymy w czekającym na swoją premierę serialu Netfliksa pt. "Wielka Woda" Jana Holoubka.

Miłośnicy talentu artysty, we wpisach w księdze kondolencyjnej, którą udostępniło miasto, wspominają go jako "wspaniałego aktora; mistrza, jakby zawstydzonego swoim talentem" oraz człowieka "cichego, skromnego, wrażliwego i mądrego". Podkreślają, że wśród kolegów po fachu Trela wyróżniał się "niezwykłą wiarygodnością, wrażliwością oraz umiejętnością posługiwania się wręcz z pietyzmem polską mową".

Posłuchaj

Pogrzeb aktora Jerzego Treli (IAR) 0:36
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

nt

Polecane

Wróć do strony głównej