more_horiz
Wiadomości

Była prezydent Chorwacji odznaczona Orderem Orła Białego. Uroczysta ceremonia w Davos

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 19:41
- Order Orła Białego to odznaczenie absolutnie wolnej Polski, tej prawdziwej, tej która ma wielkie ambicje, chce się rozwijać i chce współżyć dobrze z innymi krajami - powiedział Andrzej Duda, który odznaczył Orderem Orła Białego b. prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović. Najwyższe polskie odznaczenie prezydent wręczył podczas ceremonii w Domu Trójmorza w Davos.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego byłą prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego byłą prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-KitarovićFoto: twitter.com/prezydentpl

Była prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović została odznaczona w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej dla rozwijania polsko-chorwackiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

- Tak potoczyły się losy historii, że kiedy Polska była okupowana, albo nie była w pełni wolna, ci którzy Polskę okupowali, albo ci, którzy ją w jakimś stopniu niewolili, rezygnowali z nadawania tego odznaczenia - przypomniał prezydent Andrzej Duda.

"Odznaczenie absolutnie wolnej Polski"

Jak dodał, można więc powiedzieć, że Order Orła Białego to "odznaczenie absolutnie wolnej Polski, tej prawdziwej, tej która ma wielkie ambicje, chce się rozwijać i chce współżyć dobrze z innymi krajami". - Wręczamy ten order w Polsce za najważniejsze, absolutnie wybitne zasługi dla naszego kraju - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

W 2015 roku ówczesna prezydent Chorwacji była - obok prezydenta Andrzeja Dudy - współautorem powołania Inicjatywy Trójmorza. Zrzesza ona 12 państw obszaru między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Celem sojuszu jest wspólne działanie na arenie międzynarodowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, zacieśnienia więzi handlowych i poprawy infrastruktury transportowej między Północą a Południem Europy.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Przyznaje go prezydent RP.

Posłuchaj
00:22 11756700_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: Order Orła Białego, to odznaczenie absolutnie wolnej Polski (IAR) 

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem