more_horiz
Wiadomości

Zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy. Minister Waldemar Buda podał termin

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 12:24
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda przekazał Polskiemu Radiu, że możliwe jest zatwierdzenie Krajowego Planu Odbudowy już za kilka dni - 1 czerwca. Kolejnego dnia do Warszawy ma przyjechać przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Minister W. Buda: 1 czerwca możliwe zatwierdzenie KPO
Minister W. Buda: 1 czerwca możliwe zatwierdzenie KPOFoto: PAP/Tomasz Gzell

Dziś w Sejmie odbywa się drugie czytanie prezydenckiego projektu zmian w Sądzie Najwyższym, przewidującego między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej w SN i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej jest jednym z warunków odblokowania pieniędzy z KPO, które postawiła nam Unia Europejska, żeby odblokować pieniądze z KPO.

Zatwierdzenie KPO i wizyta Ursuli von der Leyen

Minister Waldemar Buda powiedział, że jeśli na posiedzeniu Sejmu uda się uchwalić projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, to jest "spokojny o zatwierdzenie KPO i o cały proces, który będzie miał swoje kolejne etapy". - Mogę powiedzieć, że mam potwierdzenie tego, że w najbliższym czasie rzeczywiście dojdzie do formalnego zatwierdzenia KPO - podkreślił. 

Szef resortu rozwoju przypomniał, że zapowiadał to również premier Mateusz Morawiecki. - Liczymy, że to rzeczywiście będzie być może i 1 czerwca, natomiast 2 czerwca spodziewamy się oficjalnej wizyty pani przewodniczącej Ursuli von der Leyen - poinformował. Zaznaczył jednocześnie, że to jest wstępny kalendarz i rząd otrzyma potwierdzenie tych dat "w najbliższych dniach, godzinach".

Czas na dopracowanie projektu zmian w SN

Waldemar Buda przypomniał, że ustawa o Sądzie Najwyższym musi być podpisana przez prezydenta do końca czerwca. - Mamy tutaj jeszcze pewien bufor i czas, który możemy jeszcze wykorzystać na doprecyzowanie tego projektu - podkreślił. Dodał, że po przegłosowaniu projekt noweli ustawy trafi do Senatu, a następnie może wrócić do Sejmu. - Dzisiaj jest rzeczywiście ten moment kluczowy, bo jest drugie czytanie. To jest ostatni moment na składanie poprawek ze strony klubów parlamentarnych - wskazał. 

O tym, że jest duża szansa na zatwierdzenie w ciągu kilku dni Krajowego Planu Odbudowy mówił dziś również premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu powiedział, że uruchomienie płatności jest kwestią kilku miesięcy. Premier liczy na to, że w Sejmie nie tylko Zjednoczona Prawica, lecz także partie ze strony opozycyjnej poprą zmiany, które otworzą drogę do Krajowego Planu Odbudowy.

Posłuchaj
00:25 11757881_1.mp3 Minister Waldemar Buda: 1 czerwca możliwe zatwierdzenie KPO (IAR) 
Posłuchaj
00:19 11757881_2.mp3 Waldemar Buda przypomniał, że ustawa o Sądzie Najwyższym musi być podpisana przez prezydenta do końca czerwca (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, w Programie 3 Polskiego Radia

ASP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem