more_horiz
Wiadomości

Projekt zmian w Sądzie Najwyższym. Wiemy, kiedy Sejm zakończy prace

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 13:45
- W tym tygodniu Sejm zakończy pracę nad projektem zmian w Sądzie Najwyższym - powiedział Polskiemu Radiu Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast z PiS.
Marek Ast: w tym tygodniu Sejm zakończy pracę nad projektem zmian w Sądzie Najwyższym
Marek Ast: w tym tygodniu Sejm zakończy pracę nad projektem zmian w Sądzie NajwyższymFoto: Tatyana Vyc/Shutterstock

Przygotowane przez prezydenta przepisy przewidują m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej oraz zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.

Marek Ast mówi, że w obozie rządzącym jest zgoda na uchwalenie projektu. Stwierdził, że poprawki, które zostały wniesione podczas prac komisji sprawiedliwości były uzgodnione w porozumieniu z przedstawicielami prezydenta Andrzeja Dudy.

II czytanie projektu już w najbliższą środę

Marek Ast przekazał, że drugie czytanie projektu odbędzie się w najbliższą środę. Dodał, że jeszcze tego samego dnia zwołane zostanie posiedzenie komisji w spawie rozpatrzenia ewentualnych poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania. Stwierdził, że trzecie czytanie i tym samym głosowanie nad projektem zostanie przeprowadzone w najbliższy czwartek.

Nowa Izba od obecnej będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Będzie składać się z 11 osób wskazanych przez prezydenta spośród 33 sędziów wylosowanych wcześniej na posiedzeniu kolegialnym Sądu Najwyższego.

Posłuchaj
00:18 11754097_1.mp3 Marek Ast: w tym tygodniu Sejm zakończy pracę nad projektem zmian w Sądzie Najwyższym (IAR)

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 25 i 26 maja.

"Przegłosujmy tę ustawę"

Michał Wójcik, wiceprezes Solidarnej Polski i minister w KPRM podczas sobotniej konferencji prasowej w Łodzi zapowiedział, że Zjednoczona Prawica chce teraz jak najszybciej przegłosować nowelę.

- Będziemy chcieli jak najszybciej przegłosować zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym. Myślę, że opozycja nie jest zadowolona, że obóz rządzący bardzo dobrze współpracuje. Nie będzie żadnych wcześniejszych wyborów - zaznaczył Wójcik.

Dodał, że wszystkie kwestie zostały wyjaśnione i Solidarna Polska jest zadowolona, że argumenty przedstawiane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro zostały usłyszane i wprowadzone do projektu noweli.

- Solidarna Polska przedstawiła szereg poprawek. Ten projekt w takiej formule jest dla nas akceptowalny. Wersja wstępna nie była natomiast akceptowalna i bardzo wyraźnie to sygnalizowaliśmy. Cieszę, że uwzględniono poprawki, nastąpiło zbliżenie stanowisk resortu sprawiedliwości i Pałacu Prezydenckiego. Przegłosujmy tę ustawę. Myślę, że to nastąpi dosyć szybko - przekonywał Wójcik.

Czytaj także:

Zobacz także: Zbigniew Ziobro w "Salonie politycznym Trójki"

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem