more_horiz
Wiadomości

Prezydent Duda spotkał się z szefową YouTube. Tematem rozmów walka z dezinformacją ws. Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 13:20
Prezydent Andrzej Duda przyjął w Belwederze prezes serwisu internetowego YouTube Susan Wojcicki. Rozmawiano m.in. o działaniach firmy wobec dezinformacji w związku z wojną na Ukrainie - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
Prezydent Andrzej Duda podejmował w Pałacu Prezydenckim prezes YouTube Susan Wojcicki
Prezydent Andrzej Duda podejmował w Pałacu Prezydenckim prezes YouTube Susan WojcickiFoto: Jakub Szymczuk/ KPRP/ Twitter/@prezydentpl

W spotkaniu prezydenta z prezes YouTube  uczestniczyli także ministrowie w KPRP: Paweł Szrot i Wojciech Kolarski oraz prezydencki doradca Andrzej Zybertowicz.

Natychmiastowa blokada treści

Od połowy marca YouTube blokuje konta powiązane z rosyjskimi mediami państwowymi. Firma postanowiła, że zamieszczane w serwisie materiały dotyczące wojny na Ukrainie będą objęte przepisami antyprzemocowymi.

W oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze YouTube przypomina, że regulamin serwisu zabrania publikowania treści, które zaprzeczają lub trywializują dobrze udokumentowane wydarzenia z użyciem przemocy. Powołując się na ten zapis, firma postanowiła zablokować kanały powiązane z rosyjskimi mediami państwowymi. Zapowiedziała także, że będzie usuwała materiały dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę, które naruszają regulamin serwisu.

Jak napisano w komunikacie, blokada została wprowadzona ze skutkiem natychmiastowym i obowiązuje we wszystkich krajach, w których działa YouTube. Tydzień wcześniej z kolei, na YouTube zablokowane zostały rosyjskie kanały: RT - wcześniej Russia Today - i Sputnik. Ponadto firma zablokowała w Rosji możliwość zarabiania na reklamach. 

Spotkanie z prezesem Google

Pod koniec lutego, ale już po agresji Rosji na Ukrainę, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezesem Google (właściciela YouTube) Sundarem Pichaiem. Rozmowa także dotyczyła m.in. zapobiegania dezinformacji.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także