more_horiz
Wiadomości

Nowa partia w Sejmie? Chodzi o byłych posłów PiS i Kukiz'15

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 14:01
Po wakacjach w Sejmie może pojawić się nowa partia polityczna. Do zarejestrowania własnego ugrupowania przymierzają się posłowie tworzący koło Polskie Sprawy. W kuluarach sejmowych mówi się także o tym, że wspomniana czwórka parlamentarzystów może dołączyć do już istniejącej partii Dariusza Grabowskiego.  
Agnieszka Ścigaj
Agnieszka ŚcigajFoto: Sejm RP/Twitter

Koło Polskie Sprawy tworzą byli posłowie Kukiz'15: Agnieszka Ścigaj i Paweł Szramka oraz byli posłowie klubu PiS: Zbigniew Girzyński i Andrzej Sośnierz z Porozumienia Jarosława Gowina. O pomyśle rejestracji własnej partii mówili już w ubiegłym roku. Jak informuje "Rzeczpospolita" w Sejmie może pojawić się nowa partia ze wspomnianą czwórka parlamentarzystów na pokładzie. Ma to być nowa siła w polskim parlamencie, ale nie nowa w polskiej polityce - będzie to już istniejące ugrupowanie pozaparlamentarne.  

Zdaniem dziennika Ścigaj, Girzyński, Sośnierz i Szramka mogą dołączyć do partii  "Polska Nas Potrzebuje" Dariusza Grabowskiego. W ocenie "Rz" manewr ten ma podnieść pozycję Grabowskiego, którego określają "weteranem polskiej polityki". Kim jest lider "Polska Nas Potrzebuje"? To były doradca ekonomiczny rządu Jana Olszewskiego. W latach 1997-2004 sprawował mandat poselski. Za pierwszym razem do Sejmu dostał się z list Ruchu Odbudowy Polski, a w kolejnych wyborach parlamentarnych z list PSL. Następnie w 2004 roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego z list Ligi Polskich Rodzin. W kolejnych latach współpracował z wieloma partiami politycznymi, m.in. KORWiN czy Kukiz'15. 

Posłowie Koła Polskie Sprawy nie komentują tych rewelacji lub im zaprzeczają. - Współpracujemy od dawna z panem Dariuszem Grabowskim, natomiast o takich planach nie słyszałem - mówi "Rzeczpospolitej" Zbigniew Girzyński. Na temat ich przyszłości chętnie wypowiadają się natomiast ich byli koledzy klubowi z PiS i Kukiz'15. Czy nowa partia może namieszać w polskiej polityce?

Dawni koledzy nie wieszczą sukcesu 

- Próbują zrobić wokół siebie jakiś rozgłos, ale niewiele to da, bo ta nowa partia nie ma szans na wejście do Sejmu. Choć oczywiście jak najlepiej życzymy naszym kolegom i jesteśmy gotowi do współpracy w kolejnej kadencji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl jeden z polityków Kukiz'15

- Zbyszek ( przyp. red. - Girzyński) najchętniej wróciłby do nas. Już trochę politykuje i wie, że na prawicy poza PiS-em nie ma bytu zdolnego do rządzenia. To chyba najlepiej świadczy o tym, ile może zdziałać ten nowy podmiot. Oczywiście pod warunkiem, że powstanie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS pragnący zachować anonimowość. Z kolei inny dodaje. - Jak jeszcze połączą się z Gowinem, to mają szanse uzyskać 1 proc. wyborców. Dla nas to nawet korzystna inicjatywa, bo pewnie będą odbierać głosy Tuskowi i Hołowni. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki - żartuje z nowej inicjatywy polityk PiS. 

Partia Polska Nas Potrzebuje już jednak istnieje i to od 2019 roku. Gdyby doszło do włączenia w jej szeregi posłów z koła Polskie Sprawy, to ugrupowanie po raz pierwszy w historii uzyskałoby swoją reprezentację w parlamencie. 

MF, PolskieRadio24.pl 


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem