Szefowa KE przyleci do Polski zaakceptować KPO. Premier Morawiecki: wielomiesięczny proces jest już za nami
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że czwartkowa wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej w Polsce będzie ukoronowaniem porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. - Cieszę się, że ten wielomiesięczny proces jest już za nami. Pani Przewodnicząca jeszcze dziś potwierdziła zarówno wizytę jak i cały proces - dodał szef polskiego rządu.
2022-05-31, 16:40
Komisja Europejska ma w środę zaakceptować polski Krajowy Plan Odbudowy i następnego dnia jej przewodnicząca przyleci do Warszawy.
Ursula von der Leyen do tej pory osobiście ogłaszała zatwierdzenie planów odbudowy w stolicach poszczególnych krajów. Drogę do akceptacji polskiego KPO utorowało porozumienie Warszawy z Brukselą w połowie maja w sprawie warunków wypłat pieniędzy. Chodzi o poszczególne etapy reformy w wymiarze sprawiedliwości, czyli tak zwane kamienie milowe, wśród których jest między innymi likwidacja Izby Dyscyplinarnej.
Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro z unijnego Funduszu Obudowy z czego prawie 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, reszta to tanie pożyczki.
Krajowy Plan Odbudowy. Zmiany w Sądzie Najwyższym
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, sędziowie orzekający w Izbie Dyscyplinarnej, będą mogli przejść do innej izby lub w stan spoczynku. Zostanie utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
REKLAMA
Spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem prezesów izb, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierałby na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Będą się mogli odwołać do niej sędziowie ukarani przez Izbę Dyscyplinarną lub ci, którym uchylono immunitety.
Zobacz także:
- Andrzej Duda o możliwym porozumieniu ws. KPO: celem było usprawnienie wymiaru sprawiedliwości
- Spór o Izbę Dyscyplinarną. Aleksandra Rybińska: negocjacje ws. KPO środkiem nacisku na Polskę
Zobacz także: europoseł Jacek Saryusz-Wolski w PR24
jp
REKLAMA
REKLAMA