more_horiz
Wiadomości

"Pokazali lepszą stronę ludzkiej natury". Siedmiu medyków uhonorowanych medalem "Bene Merito"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 20:46
Szef polskiej dyplomacji uhonorował siedmiu medyków, którzy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem w czasie pandemii koronawirusa oraz w akcjach kryzysowych, które nadzorowały polskie służby konsularne.
Szef MSZ Z.Rau odznaczył siedmiu medyków medalem Bene Merito
Szef MSZ Z.Rau odznaczył siedmiu medyków medalem Bene MeritoFoto: Twitter/MSZ_RP

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odznaczył medalem resortowym "Bene Merito" lekarzy i ratowników między innymi z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz z placówek podległych pod szpital MSWiA. Wręczając medale szef MSZ powiedział, że wyróżnione osoby wykazały się oddaniem dla sprawy poza swoimi codziennymi obowiązkami. Uhonorowani działali poza pracą, poza granicami państwa i często poza utartymi schematami i procedurami, wykorzystując w działaniu swoje doświadczenie i autorskie rozwiązania.

Profesjonalizm i wola działania

Minister Zbigniew Rau dodał, że odznaczeni medycy pokazali nie tylko profesjonalizm i wolę do działania, ale także "lepszą stronę ludzkiej natury".

Wśród siedmiu odznaczonych przez szefa polskiej dyplomacji osób jest zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala MSWiA doktor Artur Zaczyński. Władze MSZ doceniły jego zaangażowanie w walkę z COVID-19, udział w szczepieniach członków OBWE i Kwatery Głównej NATO oraz udział w akcji masowego testowania polskich kierowców, którzy w 2020 roku utknęli w Anglii tuz przed świętami Bożego Narodzenia.

Doktor Artur Zaczyński angażuje się też w pomoc Ukraińcom i koordynuje pracę pociągu sanitarnegoPolscy medycy są w każdej chwili gotowi do ewakuacji rannych z terenu Ukrainy i leczenia ich w polskich szpitalach.

Odznaka honorowa "Bene Merito" została ustanowiona przez kierownictwo MSZ w 2009 roku. Jest przyznawana osobom zasłużonym za działalność, która wzmacnia obraz Polski na arenie międzynarodowej. Do tej pory medal "Bene Merito" przyznano ponad ośmiuset osobom.

Posłuchaj
00:20 11779958_2.mp3 Szef MSZ Z.Rau odznaczył siedmiu medyków medalem Bene Merito (IAR)

 

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także