more_horiz
Wiadomości

Miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Politycy PiS złożyli kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 09:32
W kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej delegacja polityków PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła w piątek w Warszawie wieńce przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.
Delegacja polityków PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieńce przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Delegacja polityków PiS z prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim złożyła wieńce przed pomnikiem prezydenta Lecha KaczyńskiegoFoto: PAP/Leszek Szymański

Po nabożeństwie odprawionym w warszawskim kościele seminaryjnym, uczestnicy miesięcznicy przeszli na pl. Piłsudskiego, gdzie przed pomnikiem prezydenta Kaczyńskiego, a następnie przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej, złożono wieńce.

W uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt osób, oprócz prezesa PiS m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Raport podkomisji

Po prezentacji raportu Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku premier Mateusz Morawiecki mówił, że pokazał on, jak przebiegała katastrofa w Smoleńsku.

Podkomisja ustaliła, że u większości ofiar występują możliwe do identyfikacji obrażenia będące wynikiem eksplozji, których odróżnienie od innych obrażeń było możliwe już na etapie oględzin zwłok na miejscu zdarzenia. Dodano, że "lokalizacja ciał oraz ich fragmentów w korelacji z ustalonym przez podkomisję mechanizmem niszczenia konstrukcji samolotu są w pełni spójne z charakterem odniesionych obrażeń".

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także