"Im więcej rozmów, tym lepiej". Szef BBN o wizycie Scholza, Macrona i Draghiego w Kijowie

- Stanowisko Andrzeja Dudy jest takie, że im więcej wizyt, rozmów oraz zainteresowania Ukrainą, tym lepiej - powiedział Paweł Soloch w Polsat News. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zaznaczył też, że "prezydent dał wyraz przekonaniu, że wszelkie kwestie dotyczące Ukrainy nie mogą być omawiane bez Ukrainy".

2022-06-13, 09:15

"Im więcej rozmów, tym lepiej". Szef BBN o wizycie Scholza, Macrona i Draghiego w Kijowie

Według włoskiego dziennika "La Stampa", w czwartek (16.06) premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron będą w Kijowie. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zapytany o tę kwestię, odpowiedział, że choć na razie są to tylko zapowiedzi medialne, to już od dłuższego czasu mówiło się o takiej wizycie.

"Im więcej wizyt, tym lepiej"

- Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy jest takie, że rzeczywiście im więcej wizyt, rozmów, zainteresowania Ukrainą, tym lepiej - przekazał Paweł Soloch, zaznaczając, że należy zaczekać, co będzie wynikiem tego spotkania.

Polityk przypomniał, że prezydent Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał, że "wszelkie kwestie dotyczące Ukrainy nie mogą być omawiane bez Ukrainy". - Parę dni temu w liście skierowanym do Bukaresztańskiej Dziewiątki potwierdził to prezydent USA Joe Biden - zaznaczył.

Współpraca Polski z sojusznikami 

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wskazał, że dla Polski kluczowy jest kontakt z "najważniejszymi sojusznikami", którzy w tej chwili realnie, w całkiem wymiernym kształcie, są zaangażowani w pomoc Ukrainie. Wśród nich wymienił USA oraz Wielką Brytanię.

REKLAMA

Wcześniej niemiecki dziennik "Bild am Sonntag" informował, że do wizyty trzech przywódców dojdzie jeszcze przed szczytem grupy państw G7, planowanym na 26-28 czerwca. Niemiecka prasa zaznaczała zaś, że Berlin i Paryż od dawna prowadziły rozmowy na temat wspólnej podróży do stolicy Ukrainy, a pomysł zaproszenia do udziału w podróży szefa włoskiego rządu miał wyjść od strony francuskiej.

Ponadto w stolicy Rumunii odbył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, formatu zrzeszającego kraje wschodniej flanki NATO. Prezydent Andrzej Duda przekazał m.in., że liderzy Bukaresztańskiej Dziewiątki dyskutowali o sposobie dalszej pomocy Ukrainie.
Czytaj więcej:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

REKLAMA

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej