more_horiz
Wiadomości

Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji w PRL. "Owoc waszej pracy to wolna Polska"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 16:52
Czternastu działaczom opozycji antykomunistycznej wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Zasłużonych uhonorował, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.
Działaczom opozycji w PRL wręczono Krzyże Wolności i Solidarności
Działaczom opozycji w PRL wręczono Krzyże Wolności i SolidarnościFoto: Twitter/@ipngovpl

Wręczając odznaczenia, Karol Nawrocki dziękował zasłużonym działaczom za miłość do Polski i owoc ich pracy, którym jest wolny kraj. - Nie dla odznaczeń, nie dla pomników i nie dla książek o was podejmowaliście swoją walkę - mówił prezes IPN.

Zaznaczył, że Krzyż Wolności i Solidarności jest wielkim podziękowaniem za piękny owoc pracy opozycjonistów, czyli za naszą wolność.

"Doczekaliśmy się wolnej Polski"

W imieniu odznaczonych Włodzimierz Szafrański z Płocka podkreślał, że jego pokolenie w walce o niepodległość doświadczało "odcięcia skrzydeł" i potężnych uniesień podczas pielgrzymek Jana Pawła II i festiwalu Solidarności. Były opozycjonista dodał, że był to także czas roku mickiewiczowskiego.

- Wychowani na polskim romantyzmie, żyliśmy także jego proroctwami i nadziejami, że kiedyś stanie się ten cud, którym będzie wolna i niepodległa Polska. Adam Mickiewicz miał jedną taką wiosnę w życiu, my zaś doczekaliśmy się wolnej Polski - zaznaczył Włodzimierz Szafrański.

Jednym z odznaczonych był ksiądz Edward Darłak z Sosnowca. Wspominał, że tworzył oratorium księdza Jerzego Popiełuszki, organizował Msze święte za ojczyznę, pomagał strajkującym górnikom w kopalni Sosnowiec Kazimierz, tworzył przy parafii sieć działaczy Solidarności. Dodał, że na tzw. obiady solidarnościowe nieraz przychodziło 120 osób.

Posłuchaj
00:54 11789361_1.mp3 Działaczom opozycji antykomunistycznej wręczono Krzyże Wolności i Solidarności. Relacja Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR)

Krzyż Wolności i Solidarności

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich.

Krzyż Wolności i Solidarności po raz pierwszy przyznano w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Odznaczenie prezydenta Polski nadawane jest działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także