more_horiz
Wiadomości

Procesje Bożego Ciała w największych miastach Polski. Sprawdź trasy pochodów

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 03:39
W Kościele katolickim uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem. Centralnym punktem obchodów w Polsce jest msza św. i procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy. Procesje przejdą także w największych miastach Polski.
Procesje Bożego Ciała przejdą ulicami każdej parafii w Polsce
Procesje Bożego Ciała przejdą ulicami każdej parafii w PolsceFoto: De Visu/ Shutterstock

Celem obchodów jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten sakrament. Wierni przepraszają także za zniewagi wyrządzone wobec Najświętszego Sakramentu przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych.

Centralne uroczystości w Warszawie i Krakowie

W Warszawie obchody rozpocznie msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył będzie kard. Kazimierz Nycz. Po jej zakończeniu z katedry do czterech ołtarzy wyruszy centralna procesja Bożego Ciała.

»Boże Ciało. Transmisja Mszy świętej w Programie 1 Polskiego Radia«

Centralna procesja Bożego Ciała w Krakowie przejdzie ulicami Starego Miasta. Uroczystościom przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską, po czym procesja przejdzie Drogą Królewską na Rynek Główny. Przy kolejnych czterech ołtarzach, zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej, będzie rozważane Słowo Boże i zanoszona modlitwa w intencjach szczególnie dzisiaj ważnych i aktualnych. Po zakończeniu procesji przed Bazyliką Mariacką zostanie odprawiona msza św.

Poznań, Lublin, Białystok

W Poznaniu centralna procesja eucharystyczna miasta Poznania wyruszy z kościoła pw. Bożego Ciała po mszy św. o godz. 10.00, odprawionej przez metropolitę poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego i biskupów pomocniczych wraz z księżmi neoprezbiterami. Trasa procesji będzie przebiegała: ul. Krakowską, Garbary, Wielką, Chwaliszewo, Ostrów Tumski. Kazania wygłosi ks. dr Wojciech Wasiak, biblista z Wydziału Teologicznego UAM. Przy ostatnim ołtarzu przed katedrą na Ostrowie Tumskim kazanie wygłosi abp Stanisław Gądecki. Metropolita Poznański udzieli też uroczystego błogosławieństwa oraz przedstawi nowo wyświęconych księży. Na zakończenie uroczystości w katedrze poznańskiej zostanie odprawiona msza św.

W Lublinie o godz. 10 na Placu Katedralnym zostanie odprawiona msza święta, po której z archikatedry wyruszy procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy, pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Uczestnicy procesji przejdą ulicami Królewską, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Bernardyńską, Plac Wolności, Wróblewskiego, Krakowskim Przedmieściem, Królewską na Plac Katedralny. Od godziny 20 na Placu Katedralnym rozpocznie się Wieczór Chwały.

Oólnomiejskie uroczystości Bożego Ciała pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Józefa Guzdka rozpoczną się w Białymstoku o godz. 10 mszą św. przed archikatedrą. Tradycyjnie po nabożeństwie odbędzie się procesja, która przejdzie głównymi ulicami miasta Rynek Kościuszki i Lipową od archikatedry do kościoła pw. św. Rocha.

Szczecin, Olsztyn, Wrocław

W Szczecinie procesja eucharystyczna, której będzie przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga wyruszy o godz. 10 z Bazyliki św. Jana Chrzciciela do Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła. W południe po zakończeniu procesji w szczecińskiej katedrze odbędzie się msza św.

W uroczystość Bożego Ciała centralna msza św. w archidiecezji warmińskiej zostanie odprawiona w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 10. Liturgii przewodniczył będzie arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Po liturgii odbędzie się procesja do czterech ołtarzy. Będą one usytuowane przy Starym Ratuszu, na Placu Jana Pawła II, na Placu Dunikowskiego i przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Procesja przejdzie z bazyliki świętego Jakuba na Starym Mieście do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Kopernika.

Czytaj także:

We Wrocławiu uroczystości święta Bożego Ciała, którym przewodniczyć będzie metropolita wrocławski abp Józef Kupny, rozpoczną się o godz. 9 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Po mszy św. wyruszy procesja do czterech ołtarzy, która przejdzie przez ul. Katedralną, wyspę Piasek, pl. Nowy Targ, ul. św. Katarzyny, ul. Wita Stwosza i Rynek, gdzie zakończy się przy Bazylice św. Elżbiety w Rynku. Wieczorem, z okazji święta Bożego Ciała, odbędzie się "Koncert Uwielbienia" na placu Wolności.

Łódź, Katowice, Przemyśl

W Łodzi uroczystość Bożego Ciała rozpocznie się mszą świętą o godz. 10, celebrowaną przez metropolitę łódzkiego abp Grzegorza Rysia w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej, po której wyruszy procesja do czterech ołtarzy Obchody zakończą się w bazylice archikatedralnej.

W Katowicach procesję eucharystyczną poprzedzi msza święta, sprawowana w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 7.30, skąd godzinę później wyruszy procesja do katedry Chrystusa Króla. Wierni wraz z metropolitą katowickim abp. Wiktorem Skworcem przejdą ulicami: Mariacką, Francuską, Jagiellońską do Placu Miarki i ulicy Wita Stwosza. Po zakończeniu procesji w katedrze odbędzie się msza święta pontyfikalna. W sumie podczas Bożego Ciała ulicami Katowic przejdzie sześć procesji.

Czytaj także:

W Przemyślu uroczystość Bożego Ciała rozpocznie się o godz. 9.00 w bazylice archikatedralnej mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem metropolity przemyskiego abp Adama Szala. Następnie procesja ulicami miasta przejdzie do kolejnych ołtarzy przy katedrze greckokatolickiej, na Placu Niepodległości i Placu Konstytucji. Uroczystości zakończą się w kościele św. Józefa.

Święto sięgające XIII wieku

Święto Bożego Ciała dla całego Kościoła powszechnego ustanowił w roku 1264 r. papież Urban IV bullą "Transiturus". Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie we Włoszech, gdzie zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w przemianę chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchody święta wprowadził w diecezji krakowskiej w roku 1320 bp Nanker.


mbl

Zobacz także

Zobacz także