Uroczystości Bożego Ciała. "Nasza przyszłość wiedzie tylko przez Eucharystię"

- Czegóż nauczyła nas pandemia, czego uczy nas teraz ta okrutna, straszna wojna na Ukrainie, jeśli nie potrzeby solidarności i bliskości - mówił m.in. na zakończenie głównej procesji Bożego Ciała w Płocku biskup senior Piotr Libera. Uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła ulicami z katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do kościoła św. Jana Chrzciciela. Uczestniczyły w niej tłumy wiernych.

2022-06-16, 17:34

Uroczystości Bożego Ciała. "Nasza przyszłość wiedzie tylko przez Eucharystię"

W homilii wygłoszonej przy ostatnim ołtarzu biskup senior diecezji płockiej przypomniał, że procesja Bożego Ciała odbyła się "po dwóch latach pandemicznej przerwy".

- Oto przeszedł przez nasze miasto Bóg prawdziwy. Przeszedł, mówiąc każdemu, kto przemierza te ulice, place i skwery: kocham i chcę, abyś był - podkreślił bp Piotr Libera, parafrazując słowa św. Augustyna.

Jak dodał, Bóg mówi tak do każdego człowieka, bez wyjątku, mówi z całą łagodnością swego boskiego serca: ja kocham i chcę, abyś był. - Jakże to fundamentalne dla człowieka, aby być i kochać, aby nie żyć byle jak - dla siebie, ale być i kochać, aby nie żyć tak powierzchownie. O tym przypomina nam Boże Ciało, o tym przypomina każda Eucharystia, o tej pełni prawdziwego życia - dodał biskup senior diecezji płockiej.

Wskazał jednocześnie, iż następnym, społecznym przesłaniem Bożego Ciała jest to, "abyśmy byli we wspólnocie, w komunii z Bogiem i braćmi". - W obecnej chwili historii, tak zagmatwanej, tak niepewnej, można by kreślić różne scenariusze postępowania, przewidywań. Myślę jednak, że dla nas, ludzi wiary, klarowny i jasny jest jeden kierunek drogi: ku wspólnocie, ku komunii, ku jedności - ocenił bp Libera.

REKLAMA

Procesja Bożego Ciała

Dziękując wiernym i duchowieństwu za liczną obecność podczas procesji Bożego Ciała, biskup senior diecezji płockiej odniósł się do najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy. - Czegóż nauczyła nas pandemia, czego uczy nas teraz ta okrutna, straszna wojna na Ukrainie, jeśli nie potrzeby solidarności i bliskości - zapytał. Dodał, że "komunia, wspólnota z Bogiem, powrót do wiary żywej i czynnej miłości względem bliźniego są teraz najbardziej potrzebne dla świata, który rozdarty jest konfliktami i niesprawiedliwościami".

Wartości te, jak mówił bp Piotr Libera, są też "konieczne dla naszego podzielonego narodu, który już się przyzwyczaił do marnych standardów, częściowo też wyssanych z bezmyślnych mediów, by podejrzewać jeden drugiego, by sobie zazdrościć, by kłócić się o wszystko, by nie ufać bliźniemu".

- Jakże w tej chwili historii potrzeba nam tej odnowionej wspólnoty, komunii z Panem Bogiem w rodzinach, zwłaszcza skłóconych, w rodzinach rozbitych, w człowieku pogubionym w samym sobie. Potrzebna jest ta żywa, żywa wspólnota z Bogiem, która zrodzi nową komunię, nową wspólnotę z ludźmi. I to drugie, społeczne przesłanie Bożego Ciała - podkreślił biskup senior diecezji płockiej.

Bp Libera wskazał też, że "Eucharystia woła o odpowiedzialność za Kościół". Przyznał, zwracając się do uczestników procesji Bożego Ciała, że jest to "myśl, którą szczególnie dziś przeżywa i chciałby się nią podzielić". - Pan Jezus w Wieczerniku wiedział, że zbliża się do śmierci, że musi odejść z tego świata. Ale odchodząc, pragnął pozostać. I ustanowił Eucharystię: to jest ciało moje, to jest krew moja, bierzcie i jedzcie, bierzcie i pijcie, to czyńcie na moją pamiątkę - przypomniał biskup senior diecezji płockiej.

REKLAMA

Jak dodał, Eucharystia jest sakramentem odpowiedzialności za kościół, "a to znaczy, że mamy być odpowiedzialni za to, żeby miłość nie opuściła naszego kościoła, w tym, co mówi i w tym, co czyni, aby miłość nas nie opuściła".

"Miara odpowiedzialności"

- Taka jest miara naszej odpowiedzialności, mojej i twojej odpowiedzialności, za wiarę i za Kościół, w szczególny sposób, teraz gdy czekamy na nowego pasterza naszej płockiej diecezji. Proszę was, niech ta odpowiedzialność wyrazi się w waszej, naszej wspólnej modlitwie, w dobrych rozmowach o Kościele, we współpracy z waszymi duszpasterzami - zaapelował do wiernych bp Libera.

Podkreślił przy tym, że nasza przyszłość wiedzie tylko przez Eucharystię. - Bo tam, gdzie Bóg, tam jest przyszłość. Nie ma dla nas przyszłości bez Boga. Pamiętajmy o tym. Amen - zakończył homilię biskup senior diecezji płockiej.

Na początku czerwca nuncjatura apostolska w Polsce ogłosiła, iż papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Piotra Libery z posługi ordynariusza diecezji płockiej. W komunikacie podano jednocześnie, że administratorem apostolskim sede vacante tej diecezji został mianowany biskup toruński Wiesław Śmigiel.

REKLAMA

Bp Libera, urodzony 20 marca 1951 w Szopienicach, który w latach 1998-2007 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, był biskupem płockim przez ostatnie 15 lat - na stolicę biskupstwa w Płocku, jednego z najstarszych w Polsce, istniejącego od 1075 r., mianował go 2 maja 2007 r. papież Benedykt XVI. 

Czytaj także:

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej