more_horiz
Wiadomości

Białystok. Dziś oficjalne rozpoczęcie 10. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 17:50
Od soboty można oglądać w Białymstoku spektakle prezentowane w ramach jubileuszowego 10. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA. Festiwal oficjalnie rozpocznie się dziś po południu paradą teatralną. Przejdzie ona ulicami miasta od siedziby Białostockiego Teatru Lalek do Akademii Teatralnej.
Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 25 czerwca
Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 25 czerwcaFoto: Shutterstock/JulieStar

Dziennik regionalny "Kurier Poranny" informuje o możliwych utrudnieniach w ruchu w centrum miasta w związku z paradą. Od godziny 17.30 na trasie przemarszu zamknięty będzie dla ruchu kołowego jeden pas jezdni.

Dziennik przypomina, że Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA to największe wydarzenie tego typu w Europie i jedyny festiwal w Polsce prezentujący szkoły lalkarskie z całego świata.

W tym roku w ramach nurtu profesjonalnego zaplanowano 14 przedstawień teatrów instytucjonalnych i grup alternatywnych z Polski oraz innych krajów, między innymi z Portugalii, Niemiec, Czech i Słowacji. W programie festiwalu są też liczne wydarzenia towarzyszące - wykłady, seminaria teatralne, warsztaty, wystawy, improwizacje studenckie.

"Trwała tradycja"

Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA to - jak podkreślają jego organizatorzy - "jedna z najtrwalszych tradycji akademickich i kulturalnych w Polsce". Odbywa się w Białymstoku co dwa lata od 2002 roku.
Program Festiwalu jest owocem współpracy Filii Akademii Teatralnej w Białymstoku, Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy (BSAL), Białostockiego Teatru Lalek (BTL) oraz Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA.

Głównymi celami festiwalu są prezentacja osiągnięć artystycznych i naukowych w dziedzinie teatru lalek, promocja nauki i sztuki polskiej w kontekście międzynarodowym oraz upowszechnianie sztuki teatralnej jako dziedziny nauki wśród wszystkich grup odbiorców.
Festiwal nie ma formuły konkursu. Tegoroczny potrwa do 25 czerwca.

kmp

Zobacz także

Zobacz także