more_horiz
Wiadomości

Białoruś wykorzystuje kryzys na granicy, by oczernić Polskę. Żaryn wskazuje "cyniczne kłamstwa"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 16:23
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował o kolejnej, prowadzonej przez Mińsk, operacji dezinformacyjnej, która ma zdyskredytować Polskę. Białoruski reżim oskarża Polskę o rzekome zbrodnie na Irakijczykach - przekazał Żaryn.
Żaryn: Mińsk prowadzi operację dyskredytacji Polski
Żaryn: Mińsk prowadzi operację dyskredytacji PolskiFoto: PAP/Artur Reszko

Stanisław Żaryn za pośrednictwem mediów społecznościowych zwrócił uwagę na działania Mińska, które są wymierzone w Polskę. "Białoruski reżim kontynuuje operację dezinformacyjną przeciwko Polsce. W oparciu o działania »białoruskiego komitetu śledczego« Mińsk prowadzi operację dyskredytacji RP" - oświadczył Żaryn. 

O co Mińsk oskarża Polaków?

"»Białoruski komitet śledczy« zorganizował spotkanie z delegacją Republiki Iraku, w czasie którego oskarżał Polskę o rzekome zbrodnie na Irakijczykach" - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Zaznaczył, że Polska została oskarżona o śmierć, tortury oraz nielegalne działania wobec ponad 130 Irakijczyków.

Zaznaczył, że zarówno w propagandowych mediach Białorusi i Rosji, jak i wpływowych mediach irackich pojawiają się teksty na temat "ustaleń" białoruskiego komitetu. "Mińsk kolportuje cyniczne kłamstwa, które oczerniają Polskę i manipulują obrazem wydarzeń z 2021 roku (chodzi o tzw. kryzys na granicy z Białorusią - red.)" - wskazał Żaryn.

Operacja białoruskich służb

Stanisław Żaryn w serii wpisów na Twitterze podkreślił, że to Aleksander Łukaszenka stworzył nielegalny szlak migracyjny, którego celem - w opinii rzecznika - była destabilizacja sytuacji w Unii Europejskiej. "Wciągnął migrantów w pułapkę, zarabiając na tym procederze krocie. Teraz próbuje zrzucić winę na Polskę" - podkreślił Żaryn.

"Oczernianie Polski to celowe działania Mińska, które jest częścią zemsty za nałożone na białoruski reżim sankcje oraz za pomoc udzielaną białoruskiej opozycji" - spuentował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Czytaj więcej:

kp

Zobacz także

Zobacz także