more_horiz
Wiadomości

Budowa domów bez pozwolenia. Waldemar Buda zdradził, od kiedy będą obowiązywać zmiany

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 19:15
Ministerstwo rozwoju i technologii przygotowuje zmiany, dzięki którym od przyszłego roku domy jednorodzinne będzie można stawiać bez pozwolenia na budowę. - Absolutnie upraszczamy procedury - mówił szef resortu Waldemar Buda. 
Buda: od przyszłego roku chcemy zrezygnować z pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych
Buda: od przyszłego roku chcemy zrezygnować z pozwoleń na budowę domów jednorodzinnychFoto: Pixabay

Minister Waldemar Buda powiedział, że dotyczy to domów budowanych na własne cele mieszkaniowe niezależnie od powierzchni. - To przełomowa decyzja, bardzo odważna i długo analizowana - stwierdził minister.

Buda: maksymalnie upraszczamy procedury

- Będzie to polegało na tym, że będziemy robić zgłoszenie na podstawie projektu, z obowiązkowym kierownikiem budowy i uproszczoną procedurą odbioru polegającą na tym, że wyłącznie kierownik budowy potwierdzi gotowość do zamieszkania. Więc absolutnie upraszczamy tę procedurę. Nie proponujemy żadnych ograniczeń co do powierzchni. Jeżeli będzie kierownik budowy i architekt, oni biorą pełną odpowiedzialność za cały proces - mówił Waldemar Buda.

Wiceminister rozwoju Piotr Uściński dodał, że nowe przepisy mają ułatwić budowę domów jednorodzinnych i są odpowiedzią na oczekiwania społeczne. - Polacy często wybierali mieszkania w bloku nie dlatego, że o tym marzyli. Marzyli o własnym domu, ale tak wybierali, bo było po prostu łatwiej, procedury były zbyt długie. Dajemy Polakom wolność wyboru. Kto chce mieszkać w bloku, może kupić mieszkanie, ale kto chce budować własny dom, niech ma to w uproszczonej procedurze - mówił wiceminister.

Posłuchaj
00:23 11806096_1.mp3 Waldemar Buda: od przyszłego roku chcemy zrezygnować z pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych (IAR)

Nowe przepisy mają być rozszerzeniem obowiązujących, zgodnie z którymi od stycznia można postawić dom do 70 metrów kwadratowych zabudowy bez pozwolenia na budowę. Taki dom można wybudować na działce budowlanej po zgłoszeniu projektu. Wniosków na budowę w uproszczonej procedurze dotąd wpłynęło ponad 380.

Czytaj także:

Zobacz: Waldemar Buda w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także