more_horiz
Wiadomości

Szef MON: musimy bronić każdego skrawka polskiej ziemi, to podstawowy wniosek z wojny na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 22:30
- Musimy bronić każdego skrawka polskiej ziemi, to podstawowy wniosek z wojny na Ukrainie. Do tego kluczowy jest rozwój jednostek wojskowych na wschodzie kraju; dwie nowe dywizje WP będą bronić wschodniej Polski - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Minister obrony Mariusz Błaszczak
Minister obrony Mariusz Błaszczak Foto: twitter.com/MON_GOV_PL

Wicepremier i szef MON był w czwartek gościem TVP Info, gdzie był pytany m.in. o wnioski dla Polski z toczącej się na Ukrainie wojny. - Ta wojna przypomina II Wojnę Światową; to nie jest wojna, o której pisano, że będzie inna - ona jest taka, jaką pamiętamy z historii" - ocenił Błaszczak. Zaznaczył, że Rosjanie popełniają zbrodnie wojenne. - Dlatego pierwszy i podstawowy wniosek: musimy bronić każdego skrawka polskiej ziemi, i tak będzie - oświadczył.

Zwrócił uwagę, że umożliwić to ma rozwój jednostek wojskowych rozlokowanych na wschodzie kraju. - Kolejne dwie dywizje Wojska Polskiego będą bronić wschodniej Polski - zapowiedział.

Szef MON podkreślił także, że zamówione w 2019 wyrzutnie rakiet HIMARS w przyszłym roku mają trafić na wyposażenie polskiej armii. Został również zapytany o podpisane zamówienie na ręczne wyrzutnie przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu "Piorun", które wyprodukują polskie zakłady Mesko. - To sprawdzona broń, broń polskiej konstrukcji. Jest to rezultat polskiej myśli technicznej, produkowana w Polsce. Dziś zamówiliśmy, a właściwie rozszerzyliśmy wcześniejsze zamówienie o kolejne 3,5 tys. pocisków i 600 wyrzutni. Już w tym roku pierwsze egzemplarze trafią na wyposażenie wojska - mówił Błaszczak.

"Polska broń sprawdza się na Ukrainie"

Podkreślił, że "polska broń sprawdza się na Ukrainie - to dowodzi, że polski przemysł zbrojeniowy ma odpowiednie zdolności i polskie produkty są naprawdę dobre".

Błaszczak pytany był też o zarzuty, że MON "szasta pieniędzmi". - PiS prowadzi politykę budowania odporności państwa; polityka prowadzona przez PO-PSL była dokładnie odwrotna. Żeby taką politykę prowadzić potrzebne są pieniądze, potrzebny jest budżet. Z roku na rok budżet MON jest wyższy; w ubiegłym roku przeznaczyliśmy 2,3 proc. PKB na obronność - zajęliśmy trzecie miejsce w rankingu NATO; w tym roku nakłady będą wyższe - odpowiedział wicepremier.

Jak podkreślił, MON wynegocjowało z Ministerstwem Finansów plan finansowy Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych na 2022 i 2023 rok. W tym roku wartość funduszu ma opiewać na ok. 20 mld zł, a w przyszłym na ok. 49 mld zł. - To duże sumy, ale nowoczesna broń kosztuje. To jest inwestycja - inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Polska nie mogłaby się rozwijać, gdyby nie była bezpieczna - ocenił Błaszczak.

Szef MON odniósł się również do wprowadzonej w kwietniu na mocy ustawy o obronie ojczyzny dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. - Niedługo pierwsze przysięgi, jest duże zainteresowanie - powiedział, zachęcając jednocześnie do wstępowania do służby wojskowej.

Błaszczak pytany był również o negocjacje w kwestii zastąpienia sprzętu wojskowego wysłanego na Ukrainę przez sprzęt niemiecki. Odpowiedział, że sprzęt nie dotarł. - Nie miałem od początku złudzeń, że w przypadku naszego sąsiada z zachodu dominuje tu PR, obietnice, a działania nie mają miejsca. To nie jest dla mnie nic rozczarowującego. Kiedy popatrzymy na proces budowania siły militarnej Putina przez Niemcy, poprzez Nord Stream i uzależnianie Zachodu od rosyjskich surowców energetycznych, poprzez całą politykę klimatyczną prowadzącą do zamykania kopalń i elektrowni jądrowych - widzimy, z jakim procesem mamy do czynienia - stwierdził.

Czytaj także:

Jak dodał, obrona kraju nie może polegać wyłącznie na sojusznikach. - Gdyby Ukraińcy sami się dzielnie nie bronili, to i świat by ich nie wspierał. Zasadnicze podejście powinno być takie, że rozwijamy siły zbrojne, i liczymy na wsparcie na naszych sojuszników z NATO. Tak jest: wojska USA są w Polsce, wojska brytyjskie, wojska rumuńskie, chorwackie. Nasze wojsko jest na Łotwie i w Rumunii - współpracujemy, licząc na wsparcie. Jesteśmy solidarni wobec innych, liczymy że i nasi sojusznicy będą solidarni wobec nas - ocenił szef MON.

Ogląda także: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Jedynce: 

Bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem