more_horiz
Wiadomości

W piątek utonęło pięć osób. RCB apeluje o rozwagę i przypomina o zasadach bezpieczeństwa nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 10:33
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazało, że w piątek (24 czerwca br.) utonęło pięć osób. Poinformowano również, że od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 115 utonięć.
W piątek utonęło pięć osób
W piątek utonęło pięć osóbFoto: policja.pl

Jak przekazało RCB w raporcie dobowym, do piątkowych utonięć doszło: w Lublinie i w miejscowości Okuninka (woj. lubelskie); we Wrocławiu (woj. dolnośląskie); w miejscowości Skoki (woj. wielkopolskie); w Iławie (woj. warmińsko-mazurskie).

Apel RCB

RCB przypomina na Twitterze, że weekend będzie bardzo upalny, dlatego ostrzega, by podczas wypoczynku nad wodą zadbać o bezpieczeństwo.

"Pamiętaj! Nigdy nie wchodź do wody po wypiciu alkoholu, pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, stosuj się do poleceń ratownika" - apeluje RCB.

Przypomina też inne zasady bezpieczeństwa nad wodą. "Nie wbiegaj rozgrzany do wody, nie wypływaj na materacu daleko od brzegu, nie wchodź do wody po posiłku, nie skacz do wody w nieznanych miejscach, załóż kapok na łódce, kajaku i rowerze wodnym" - podkreśla RCB. 

Kurs pierwszej pomocy dla mieszkańców Łeby

W związku z dużą liczbą utonięć, Łeba chce stać się jednym z najbezpieczniejszych wakacyjnych polskich miast. Wymyślono tam kurs pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych mieszkańców, żeby każda przeszkolona osoba, która jest świadkiem niebezpiecznej sytuacji na plaży, w restauracji czy w sklepie, nie czekała na ratowników, wzywając służby do tego obszaru, i sama ruszyła z pomocą. 

- Po pierwsze, nauczymy się udzielać pierwszej pomocy w sposób niebudzący naszych wątpliwości, czy robimy to dobrze. Po drugie, musimy chcieć udzielić pierwszej pomocy. Zawsze mówię, że trzeba odwrócić sytuację i zadać sobie pytanie: czy chciałbym/chciałabym, żeby ktoś mnie uratował, gdy będę w niebezpieczeństwie? Więc ja też chciałabym mieć umiejętności, żeby móc udzielić komuś pierwszej pomocy - wyjaśnia jedna z organizatorek kursu.

Uważam, że jest to gra warta świeczki i będziemy kontynuować. Jeżeli chętnych będzie sporo, zrobimy wszystko, żeby wszyscy mogli być przeszkoleni, jeżeli nie w tym terminie, to w kolejnym - zapowiada. 

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także