more_horiz
Wiadomości

Dziś uroczyste obchody 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią. Weźmie w nich udział premier Morawiecki

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 06:25
Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na Górze Czcibora odbędą się uroczyste obchody 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią, w której wojska dowodzone przez księcia Polan Mieszka I i jego brata Czcibora pokonały siły margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona.
Z  udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na Górze Czcibora odbędą się uroczyste obchody 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią.
Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na Górze Czcibora odbędą się uroczyste obchody 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią.Foto: PAP/Marcin Bielecki

Rocznicowe imprezy w Cedyni trwają od piątku. Dziś głównym wydarzeniem ma być inscenizacja bitwy, która rozpocznie się o godz. 13.00. Wcześniej celebrowana będzie Msza święta, którą sprawować będzie metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga oraz uroczysty apel pamięci.

Bitwa pod Cedynią

Do bitwy pod Cedynią doszło 24 czerwca 972 roku. Była to jedna z pierwszych potyczek, jakie musiał stoczyć Mieszko I - władca rodzącego się wówczas państwa polskiego. Dokładna lokalizacja starcia nie jest znana. Wszystkie informacje o nim pochodzą z jednego źródła - kroniki biskupa Thietmara z Merseburga, która powstała na początku XI wieku. Według kronikarza bitwa odbyła się nieopodal miejscowości Cidini. Dziś większość historyków zgadza się, że chodzi o miejscowość Cedynia w Zachodniopomorskiem.

W tym czasie Mieszko I prowadził politykę podbojów na zachodnich rubieżach ówczesnego państwa Polan, co nie spodobało się lokalnym książętom niemieckim. Choć Mieszka i cesarza niemieckiego obowiązywał traktat, poddany cesarza - margrabia Marchii Łużyckiej - wbrew Ottonowi zdecydował się na atak na ziemie polskie w roku 972. 24 czerwca rozpoczęła się bitwa pod Cedynią z siłami polskimi pod wodzą Mieszka I. Starcie przeżyli tylko nieliczni poddani cesarza, w tym Hodon.

Czytaj także:

Konflikt ostatecznie zakończył się wiosną 973 roku, gdy podczas zjazdu w Kwedlinburgu cesarz Otton I przyznał Mieszkowi zdobyte w walkach wpływy w dolnym biegu rzeki Odry. Tym samym władza księcia Polan się rozszerzyła, a pozycja w tym regionie uległa wzmocnieniu. Jako gwarancję pokoju na wschodniej granicy cesarstwa Mieszko I oddał cesarzowi jako zakładnika małoletniego syna Bolesława, przyszłego króla Polski.

Ziemie podbite przez Mieszka I

Po wojnie z Marchią Łużycką Mieszko I podbił ziemię sandomierską, potem Lubelszczyznę i ziemię przemyską. Przyłączone też zostały do państwa polskiego ziemie plemienia Wiślan.

Na wzniesieniu nazwanym górą Czcibora, znajdującym się na zachód od Cedyni, 24 czerwca 1972 roku odsłonięto "Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą" upamiętniający tysiąclecie bitwy pod Cedynią. Kamienny monument przedstawia orła z rozpostartymi skrzydłami. Ma 15 metrów wysokości i waży 300 ton. W pobliżu umieszczano także upamiętniającą bitwę mozaikę.

jb

Zobacz także

Zobacz także