more_horiz
Wiadomości

SG: kilkanaście osób próbowało przedostać się z Białorusi do Polski. To obywatele Erytrei, Syrii, Jemenu

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 09:40
Wczoraj 11 osób próbowało nielegalnie przedostać się do Polski z terytorium Białorusi - informuje Straż Graniczna. Byli to obywatele Erytrei, Syrii, Jemenu, Algierii, Maroka oraz Togo. Do tych prób nielegalnego przekroczenia granicy państwa doszło w okolicach posterunków Straży Granicznej w Narewce, Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku.
SG: kilkanaście osób próbowało przedostać się z Białorusi do Polski
SG: kilkanaście osób próbowało przedostać się z Białorusi do PolskiFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Wszystkie przypadki miały miejsce w województwie podlaskim, na odcinkach granicy, za których ochronę odpowiadają placówki w Narewce, Dubiczach Cerkiewnych i Mielniku - poinformowała SG na Twitterze.

Od początku tego roku Straż Graniczna odnotowała niespełna 5,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W czerwcu takich prób było dotąd niespełna pół tysiąca.

Kończy się budowa stalowej zapory na tej granicy. Ma ona być gotowa do 30 czerwca; do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

W związku z budową tej zapory do końca czerwca obowiązuje rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem będzie obowiązywać - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy na odległość 200 metrów.

Budowa zapory

Przypomnijmy: trwa budowa 186 km bariery na granicy z Białorusią w woj. podlaskim. Ma być gotowa do końca czerwca, potem będzie wyposażana w elementy elektroniczne. Wykonanie pięciometrowego ogrodzenia uzasadniło zniesienie nadzwyczajnych przepisów wprowadzonych wzdłuż granicy z Białorusią.

Według statystyki straży granicznej do tej pory od chwili rozpoczęcia latem 2021 r. kryzysu uchodźczego było ponad 45 tys. prób nielegalnego przejścia naszej granicy z Białorusi.

Czytaj także

łk

Zobacz także

Zobacz także