Bariera na granicy. Żaryn: skutecznie chroni przed nowymi metodami nielegalnego jej przekraczania

- Od postawienia bariery granicznej w woj. podlaskim, nie były identyfikowane inne, nowe sposoby nielegalnego przekraczania granicy ze strony Białorusi niż te, które mieliśmy wcześniej - powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że spodziewa się prób poszukiwania luk w tych zabezpieczeniach.

2022-06-25, 13:17

Bariera na granicy. Żaryn: skutecznie chroni przed nowymi metodami nielegalnego jej przekraczania
Bariera na granicy polsko-białoruskiej. Żaryn: po jej powstaniu nie notujemy nowych metod nielegalnego przekraczania granicy. Foto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

Żaryn pytany o ostatnio ujawnione podkopy powiedział PAP, że nie są one zaskoczeniem dla funkcjonariuszy, bo takie metody były już stosowane wcześniej.

- Mieliśmy tam próby podkopów, organizowane były ataki na patrole i posterunki prowadzone przez służby białoruskie, były próby forsowania zapory przy pomocy różnych kładek czy drabin, ale to wszystko jest znane już funkcjonariuszom od jesieni - podkreślił.

Żadnych nowych sposobów nie obserwujemy, choć zakładam, że nadal różne osoby będą próbowały szukać luk w tych zabezpieczeniach, które budujemy - powiedział Żaryn.

Bariera na granicy polsko-białoruskiej 

Zaznaczył, że faktycznie po zbudowaniu pięciometrowej bariery na podlaskim odcinku mamy w tej chwili do czynienia z próbami podkopów, ale są one udaremniane.

REKLAMA

- Wykrywanie takich przypadków wesprze instalacja systemu czujników elektronicznych na barierze. Pozwoli nam ona skutecznie i precyzyjnie wykrywać takie przypadki w przyszłości - powiedział PAP Żaryn.

Dodał, że nie oznacza to, iż po instalacji systemów elektronicznych zapory, nie będzie trzeba kontrolować tego odcinka granicy.

- Znamy obrazki z całego świata. Wiemy, że granica nawet najlepiej zabezpieczona tak nowoczesnymi systemami, jakie zastosujemy w Polsce, nie będzie wolna od prób jej nielegalnego przekraczania - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Bariera na granicy. W czerwcu finalizacja 

Budowa czy finalizacja tego projektu nie oznacza, że straż graniczna przestanie patrzeć na naszą granicę z Białorusią - dodał. Kilka dni temu na odcinku posterunku straży granicznej w Dubiczach Cerkiewnych patrole zauważyły sześciu żołnierzy białoruskich, którzy próbowali zrobić podkop pod barierą.

REKLAMA

186 km bariera na granicy z Białorusią w woj. podlaskim ma być gotowa do końca czerwca, potem będzie wyposażana w elementy elektroniczne. Wykonanie pięciometrowego ogrodzenia uzasadniło zniesienie nadzwyczajnych przepisów wprowadzonych wzdłuż granicy z Białorusią.

Najpierw stan wyjątkowy, a później ograniczenia w pobycie na podstawie decyzji szefa MSWiA wprowadzono w związku z operacją hybrydową służb białoruskich - próby przerzucania przez Polskę sprowadzanych do Mińska uchodźców z innych krajów

Według statystyki straży granicznej do tej pory od rozpoczętego latem 2021 r. kryzysu uchodźczego było ponad 45 tys. prób nielegalnego przejścia naszej granicy z Białorusi.

Czytaj także:

Zobacz także: Błażej Poboży, wiceszef MSWiA w Programie 1 Polskiego Radia o zaporze na granicy z Białorusią

ASP


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej