Adaptacja koncepcji strategicznej. Wiceszef MSZ zapowiada plany Polski przed szczytem NATO
Nasz plan na szczyt NATO to przede wszystkim zaadaptowanie koncepcji strategicznej. NATO ma koncepcje strategiczną jeszcze z 2010 roku, gdzie Rosja nazywana jest partnerem. Jest to absolutnie nieprzystający obraz - podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
2022-06-26, 21:45
- Przede wszystkim zaadaptowanie koncepcji strategicznej. NATO ma koncepcje strategiczną jeszcze z 2010 roku, gdzie Rosja nazywana jest partnerem. Partnerem, z którym można nawet realizować wspólne misje pokojowe. Tak wówczas była prowadzona polityka zagraniczna. Dziś absolutnie to jest nieprzystający obraz - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w TVP Info, odpowiadając na pytanie o polski plan na szczyt NATO w Madrycie.
"Rosja jest agresorem"
Wiceszef MSZ wskazał, że "Rosja jest agresorem, co dzisiaj ponownie wybrzmiało na szczycie G7 w Niemczech". - Rosja jest aktorem agresywnym, który siłą próbuje zmieniać granicę. NATO musi się przygotować, odpowiedzieć strategicznie - ocenił wiceminister.
- Przygotować plany to po pierwsze. Po drugie musi zaadaptować także swoją obecność, zwłaszcza na wschodniej flance. My dzisiaj o tym szeroko mówimy. Zagrożenie jest przede wszystkim ze Wschodu. Punkt trzeci to kwestia chińska. Tutaj Stany Zjednoczone bardzo silnie to podkreślają, że Chiny w poprzedniej koncepcji strategicznej w zasadzie niewybrzmiały. Dziś po tych 12 latach widać rosnącą rolę Chin - wyliczył Marcin Przydacz.
Zaznaczył też, że "będziemy opowiadać się także za polityką otwartych drzwi". - Za przyjęciem Szwecji i Finlandii, ale także i w przyszłości wszystkich innych potencjalnych sojuszników, którzy chcieliby i mogliby dołączyć do NATO - dodał wiceszef MSZ.
REKLAMA
Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego
W madryckim szczycie uczestniczyć będzie 30 głów państw oraz szefów rządów i Sojuszu. Będą tam obecni także m.in. przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Japonii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.
Liderzy państw będą rozmawiali o dalszym wsparciu wojskowym i politycznym dla Ukrainy, a ważnym tematem będzie także kwestia wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Rząd zapowiedział, że podczas szczytu Polska zwróci się o zwiększenie liczby żołnierzy NATO na granicach z Rosją oraz o rozmieszczenie ich w stałych bazach.
- Polska wzywa do kolejnych sankcji wobec Rosji. Marcin Przydacz: musimy utrzymywać presję
- Szef NATO ostrzega: wojna na Ukrainie może potrwać wiele lat
- Rosjanie wywożą ukraińskie zboże z Berdiańska. Transport mają konwojować okręty wojenne
W połowie czerwca po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli szef organizacji Jens Stoltenberg powiedział, że Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla Sojuszu Północnoatlantyckiego, a NATO musi właściwie na nie odpowiedzieć. Przekazał, że na madryckim szczycie spodziewa się decyzji, które wzmocnią zdolności obronne i odstraszania NATO. W trakcie szczytu przywódcy wysłuchają prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
REKLAMA
>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
nt
REKLAMA