more_horiz
Wiadomości

Politycy opozycji atakują mundurowych, ale nie pokazują całego nagrania. Jest odpowiedź policji

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 17:20
Politycy opozycji rozpowszechniają wideo, na którym policja w Inowrocławiu używa gazu w kierunku dwóch mężczyzn. Film opatrzony jest opisem: "Zamaskowany chojrak w policyjnym mundurze gazuje nieagresywnych obywateli". Okazuje się jednak, że to zmanipulowany przekaz. W innej, nieuciętej, wersji nagrania słychać obelgi kierowane w stronę funkcjonariuszy. Sama policja informuje, że mężczyźni wielokrotnie zignorowali polecenia mundurowych i stawiali bierny opór.
Nieagresywni mężczyźni lżyli policjantów w Inowrocławiu
"Nieagresywni" mężczyźni lżyli policjantów w InowrocławiuFoto: Twitter/@Patryk_Osowski

Zdarzenie miało miejsce przy okazji wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Inowrocławiu. Spotkanie z wyborcami, próbowali zakłócić samorządowcy i działacze ugrupowań opozycyjnych. Wśród manifestujących były osoby ubrane w koszulki z wulgarnym w wymowie symbolem ośmiu gwiazdek oraz napisami obrażającymi polityków PiS.

Politycy opozycji w mediach społecznościowych podawali wideo, na którym jeden z policjantów używa gazu. Oburzali się przy tym, że funkcjonariusz "zaatakował" nieagresywnego obywatela.

Stanowisko Policji

– Mimo wielokrotnie powtarzanych jasnych i zrozumiałych poleceń wydawanych wobec osób, które podchodziły do kordonu funkcjonariuszy, aby te odsunęły się na bezpieczną odległość, osoby te nie reagowały, stawiając bierny opór, podchodząc coraz bliżej. Policjant, oceniając na miejscu sytuację, zastosował gradację używanych środków przymusu od siły fizycznej poprzez odepchnięcie, która nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, do użycia ręcznego miotacza gazu  opisała zdarzenie rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy mł. insp. Monika Chlebicz.

Na innych filmach z tego incydentu widać i słychać, jak mężczyźni przez dłuższy okres wulgarnie i agresywnie zwracają się do policjantów. Politycy opozycji przedstawiali natomiast okrojoną wersję, która miała w niekorzystnym świetle stawiać policjantów i usprawiedliwiać krytykę formacji.

tvpinfo/fc


Zobacz także

Zobacz także