more_horiz
Wiadomości

Światowe Forum Miejskie. Wiceminister Wdówik: musimy uwzględniać prawo każdego obywatela do niezależnego życia

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 16:45
- Współczesne miasta muszą uwzględniać prawo każdego obywatela, w tym osób starszych i niepełnosprawnych, do niezależnego życia - wskazał podczas Światowego Forum Miejskiego w Katowicach pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
Wiceministrowie rodziny na Światowym Forum Miejskim w Katowicach
Wiceministrowie rodziny na Światowym Forum Miejskim w KatowicachFoto: Twitter/@PelnomocnikON

We wtorek uczestniczył on w panelu "Sprawiedliwa przyszłość w miastach". - Patrząc na współczesne miasta powinniśmy mieć na względzie prawo każdego obywatela do niezależnego życia, stąd niezbędne jest tworzenie usług zorientowanych na indywidualne potrzeby każdej osoby – powiedział, podkreślając, że dotyczy to również osób o ograniczonej mobilności, jak seniorzy i niepełnosprawni.

- W państwach europejskich oczekiwana długość życia jest coraz dłuższa. Mamy do czynienia z kryzysem demograficznym - dodał Paweł Wdówik.

Rozwiązania dla aktywności

- Jeden z największych problemów obszarów miejskich to samotność ich mieszkańców, stąd jest potrzeba tworzenia alternatywnych społeczności na podstawie zainteresowań, preferowanych aktywności. Potrzebujemy specjalnych rozwiązań dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, które pozwolą im pozostać aktywnymi w społecznościach, które wybrali sobie do życia – podkreślił.

Prezes World Blind Union Marc Workman zwrócił uwagę, że osoby starsze i niepełnosprawne mają podobne problemy. - Weźmy osobę niedowidzącą i człowieka 80-letniego, który też ma problem z widzeniem, związany z wiekiem. Rozwiązania, jakich potrzebują obie grupy, są podobne – zauważył.

- Optymalnym rozwiązaniem jest takie oznakowanie i takie udogodnienia, z których mogą korzystać wszyscy. O tym trzeba myśleć już na etapie projektowania, a budynki będą bardziej dostępne dla wszystkich. Obniżone krawężniki służą nie tylko osobom poruszającym się na wózkach, ale także rowerzystom i rodzicom z wózkami dziecięcymi – wskazał prezes Workman.

Potrzeby osób z niepełnosprawnościami

Dyrektor indyjskiego Centre of Urban and Regional Excellence Renu Khosla Khosla akcentowała potrzebę rozwijania partnerstwa jako podłoża rozwoju innowacyjnych projektów społecznych.

Wiceburmistrz liczącego 2,7 mln mieszkańców brazylijskiego miasta Fortaleza Elcio Batista wezwał, by 160 państw, które ratyfikowały konwencję praw osób z niepełnosprawnościami, rzeczywiście ją realizowały. - Niestety, osoby z niepełnosprawnościami nadal bywają dyskryminowane i stawiają czoło wielu barierom – zaznaczył.

Posłuchaj
00:31 11814483_1.mp3 Wiceministrowie rodziny na Światowym Forum Miejskim w Katowicach (IAR)

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht (PO) wspomniał o wyzwaniu, jakim jest dla polskich miast goszczenie uchodźców z Ukrainy. - Rola samorządu lokalnego w kwestiach mieszkalnictwa czy polityki społecznej jest kluczowa, ale musi on mieć systemowe wsparcie państwa, musi być traktowany jak partner – zaznaczył. 

***

Światowe Forum Miejskie to najważniejsza międzynarodowa konferencja dotycząca zrównoważonego rozwoju miast. Hasło tegorocznego wydarzenia to "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości". Uczestnicy omawiają takie tematy jak: zielona przyszłość miast, innowacje i technologie, planowanie i zarządzanie, przyszłość gospodarki i finansów miejskich, a także bezpieczeństwo i kwestie uchodźców. Forum potrwa do czwartku.

as

Zobacz także

Zobacz także