more_horiz
Wiadomości

Budowa zapory zakończona. Komendant SG: chroni nie tylko Polskę, ale i UE

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 12:11
- Otrzymujemy narzędzie, które pozwoli nam strzec granicy naszej ojczyzny i, nie zapominajmy, również granicy zewnętrznej Unii Europejskiej - powiedział w czwartek Komendant Główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga podczas konferencji dotyczącej zakończenia budowy zapory w Kuźnicy (Podlaskie).
Komendant SG: otrzymujemy narzędzie, które pozwoli nam strzec granicy naszej ojczyzny
Komendant SG: otrzymujemy narzędzie, które pozwoli nam strzec granicy naszej ojczyznyFoto: PAP/Artur Reszko

- To największa inwestycja jednorazowa w historii Straży Granicznej. Ale otrzymujemy narzędzie, które pozwoli nam strzec granicy naszej ojczyzny i nie zapominajmy, również granicy zewnętrznej Unii Europejskiej - zaznaczył gen. SG Praga.

Zwiększony nabór do Straży Granicznej

Wskazał, że bezprawne działania reżimu Łukaszenki wspierane przez reżim rosyjski i próba destabilizacji na polsko-białoruskim odcinku granicy, spowodowały zmianę sposobu ochrony tego odcinka zarówno w sferze samego systemu ochrony jak i wykorzystania zasobów ludzkich. - Bariera inżynieryjna jest bardzo ważnym elementem tego systemu - dodał.

Zaznaczył, że system ochrony składa się z dwóch części: z bariery fizycznej i bariery elektronicznej, dodając że nie można też zapomnieć o ważnej rzeczy, jaką jest droga wzdłuż tej bariery. - Jeszcze nigdy nie mieliśmy możliwości tak szybkiego dotarcia do wszystkich miejsc na odcinku granicy polsko-białoruskiej. To ważny element dla straży granicznej - podkreślił.

Wskazał też, że każde zabezpieczenie można spróbować pokonać. - Tutaj jest potrzebny czynnik ludzki. Zwiększyliśmy nabór do straży granicznej, skierowaliśmy (...) nowe etaty bezpośrednio na całą granicę wschodnią - zaznaczył.

Podziękował wszystkim służbom "za ich codzienną służbę w ochronie granic naszej ukochanej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej".

***

W czwartek kończą się prace przy budowie bariery fizycznej na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy. Powodem budowy zapory w postaci pięciometrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem kolczastym była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Aleksandra Łukaszenki.

Na tych odcinkach zapory, które SG odebrała, ruszyła także budowa bariery elektronicznej, która zabezpieczy granicę na 202 kilometrach. - Pierwsze słupy pod instalacje kamer już stoją - przekazała w środę rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. 

Posłuchaj
00:17 11818146_1.mp3 Komendant Główny Tomasz Praga: zapora na granicy to największa jednorazowa inwestycja w historii SG (IAR)

as

Zobacz także

Zobacz także