more_horiz
Wiadomości

"Zapraszam na lekcję polityki". Premier Morawiecki przypomina wypowiedzi Tuska o granicy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 12:33
"Zapraszam na 60-sekundową lekcję skutecznej polityki" - zwrócił się na Twitterze premier Mateusz Morawiecki do Donalda Tuska. To reakcja na komentarz szefa PO w sprawie budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy - były szef rządu nazwał działania zw. z realizacją projektu "festiwalem nieudolności".
Premier Mateusz Morawiecki udzielił Donaldowi Tuskowi na Twitterze 60-sekundowej lekcji skutecznej polityki
Premier Mateusz Morawiecki udzielił Donaldowi Tuskowi na Twitterze "60-sekundowej lekcji skutecznej polityki"Foto: praszkiewicz/ Shutterstock / Drop of Light/ Shutterstock/ Twitter/@MorawieckiM

W Kuźnicy na Podlasiu dobiegają końca prace przy wznoszeniu bariery na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna poinformowała, że ukończono już niemal 170 z planowanych 180 kilometrów zapory.

1,5 miliarda złotych

- Do budowy bariery fizycznej wykorzystaliśmy ponad 49 tysięcy ton stali. Na granicy zainstalowanych będzie ponad 2,5 tysiąca kamer. Nie możemy też zapominać o drodze - nigdy wcześniej nie dysponowaliśmy możliwością tak szybkiego dotarcia do wszystkich miejsc na tej granicy - wyliczał komendant główny SG Tomasz Praga.

Koszt budowy oraz instalacji systemu perymetrii to ponad półtora miliarda złotych. Straż Graniczna przekazała, że trwają prace związane z instalacją bariery elektronicznej. Te działania mają zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy od ukończenia zapory fizycznej. Dodatkowo przewidziano 30 dni na kalibrację.

"Zapraszam na lekcję skutecznej polityki"

Pomysł budowy zapory krytykowała opozycja. Szef PO Donald Tusk przekonywał m.in., że będzie to "festiwal nieudolności".

Te i inne wypowiedzi Tuska przypomina szef rządu Mateusz Morawiecki, który zaprosił Donalda Tuska na "60-sekundową lekcję skutecznej polityki". "Jak miało być według Donalda Tuska w sprawie zapory na granicy z Białorusią❓A jak było naprawdę❓" - zapytał na Twitterze.

Akcja nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów, chcących dostać się do Unii Europejskiej, rozpoczęła się latem 2021 roku.

Posłuchaj
00:56 bariera - spec - darmoros.mp3 Zabezpieczenie granicy w formie zapory to odpowiedź na presję migracyjną wywołaną przez reżim Alaksandra Łukaszenki - relacja Karola Darmorosa (IAR)

 


Pięciometrowy płot zbudowany z żelbetonu i grubych stalowych profili zwieńczony skręconym drutem żyletkowym, już chroni terytorium Polski (PAP) Pięciometrowy płot zbudowany z żelbetonu i grubych stalowych profili zwieńczony skręconym drutem żyletkowym już chroni terytorium Polski (PAP)

Czytaj także:

IAR, Twitter/ mbl

Zobacz także

Zobacz także