more_horiz
Wiadomości

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Najnowszy raport SG

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 10:30
Piętnastu cudzoziemców próbowało w czwartek nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią - podała w raporcie Straż Graniczna. Od północy w piątek nie odnotowano takich prób.
Próby przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. SG opublikowała nowy raport
Próby przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. SG opublikowała nowy raportFoto: PAP/Artur Reszko

W opublikowanym w piątek rano na Twitterze krótkim komunikacie SG nie podaje, gdzie tym razem miały miejsce  zatrzymania nielegalnych imigrantów. Jak wynika ze statystyk pograniczników, w czerwcu było łącznie 596 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku roku - niespełna 6 tys.

Zapora na polsko-białoruskiej granicy. Koniec budowy

Dobiega końca budowa zapory, która będzie miała 187 km długości; w miniony czwartek wizytował tę inwestycję m.in. premier Mateusz Morawiecki i szef MSWiA Mariusz Kamiński. To ogrodzenie ze stalowych przęseł, które ma pięć metrów wysokości i jest zwieńczone concertiną, czyli zwojami drutu ostrzowego. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów; tu prace (stawianie słupów) również już ruszyły.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Czytaj także: 

Granica. Nowe zasady

Od piątku (1 lipca) do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy z Białorusią obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.

Straż Graniczna ma uprawnienia do karania osób łamiących ten zakaz mandatem do 500 zł.

W piątek pojawiły się stosowne oznaczenia w terenie. W rozmieszczaniu takich tablic pomagają SG strażacy z OSP i PSP z powiatów graniczących z Białorusią. "Obszar objęty zakazem przebywania - wejście zabronione" - taką treść mają te tablice.

Zobacz także: wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w PR24

łk

Zobacz także

Zobacz także