more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński: naprawa sądów jest naszym fundamentalnym obowiązkiem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 16:09
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował w czasie spotkania z mieszkańcami Białegostoku, że naprawa sądów jest jednym z fundamentalnych obowiązków rządu. - Zrobimy to prędzej czy później - podkreślił. Kolejnymi celami - jak zaznaczył - jest realizacja wielkich inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, dzięki któremu "Polska przestanie być wreszcie państwem prowincjonalnym".
Jarosław Kaczyński: naprawa sądów jest naszym fundamentalnym obowiązkiem; prędzej czy później, ale to zrobimy
Jarosław Kaczyński: naprawa sądów jest naszym fundamentalnym obowiązkiem; prędzej czy później, ale to zrobimyFoto: Twitter.com/@pisorgpl

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Białegostoku zaznaczył, że reforma sądów jest jedną ze spraw, której rząd PiS "jeszcze nie załatwił".

- Ponieważ sądy są ostatnią barykadą państwa (...), to w związku z tym ich naprawa jest naszym fundamentalnym obowiązkiem i prędzej czy później, ale to zrobimy - oświadczył.

Sądy - zdaniem Jarosława Kaczyńskiego - są "ostatnią barykadą państwa, można powiedzieć, zamykają system państwowy". - Podejmują te ostateczne decyzje tam, gdzie jest spór. Mówię także o sądach administracyjnych - dodał. Przypomniał, że nadal obowiązuje tzw. doktryna Neumanna, według której "sądy są nasze i nikomu nic nie grozi, póki jest w PO".

Prezes PiS podkreślił, że rząd w swoich działaniach odrzucił teorię "że w gospodarce państwo nie może w gruncie rzeczy funkcjonować, interweniować, że trzeba wszystko sprywatyzować".

Interesy państwa

- Przywróciliśmy tam (...), gdzie to było potrzebne z perspektywy interesów państwa, własność państwową. Np. w bankach zmieniliśmy tę proporcję na korzyść własności polskiej. I tam, gdzie jest to potrzebne, będziemy to robić - zadeklarował prezes PiS.

Przypomniał też o "wielkich inwestycjach". - Największa z nich, często niedoceniana, często wyśmiewana - to Centralny Port Komunikacyjny - powiedział. Jak ocenił, po zrealizowaniu tej inwestycji Polska "przestanie być wreszcie państwem prowincjonalnym".

Jarosław Kaczyński podał przykład "średniej wielkości" lotnisk w Wiedniu i Pradze, na których na tablicach odlotów "można przeczytać nazwy miejsc, do których się leci, które są właściwie na całym świecie". - A u nas na Okęciu? - zapytał i odpowiedział: "Niestety nie".

"Jesteśmy krajem pierwszorzędnym"

- My musimy mieć to samo, po prostu Polska nie jest krajem drugo- ani trzeciorzędnym, ale jest krajem pierwszorzędnym - powiedział.

Przypomniał, że CPK to nie tylko inwestycja lotnicza, ale także kolejowa, która połączy "bardziej odległe części naszego kraju".

- Nie trzeba będzie jeździć do Berlina, jak nam to zalecali nasi przeciwnicy - podkreślił. - U nas będzie sprawniej i lepiej, i naprawdę na cały świat - bo tego potrzebujemy - dodał.

Prezes PiS podkreślił, że tych inwestycji jest więcej, przypominając m.in. przekop Mierzei Wiślanej czy tunel w Świnoujściu.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także