Zakażenia koronawirusem w Polsce. Zobacz najnowsze dane
Minionej doby badania potwierdziły 119 zakażeń koronawirusem, 12 osób zachorowało po raz kolejny. Z powodu zakażenia nikt nie zmarł - poinformowano w poniedziałek na stronach rządowych. Wykonano 1843 testy w kierunku SARS-CoV-2.
2022-07-04, 12:13
Dzień wcześniej informowano o 158 potwierdzonych zakażeniach koronawirusem i braku przypadków śmiertelnych.
Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 mln 16 tys. 526 przypadków. Zmarło 116 tys. 435 osób z COVID-19.
Od 16 maja br. obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.
Analiza ścieków
Z danych pozyskanych z monitoringu ścieków wynika, że epidemia w dalszym ciągu trwa, a nawet się rozwija. - Widać powolny wzrost stężenia RNA wirusa w ściekach – powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.
Podkreśliła, że takie badania są obiektywnym źródłem informacji, niezależnym od skali testowania, ze względu na to, że koronawirus w kale osoby zakażonej jest obecny nawet do siedmiu dni przed wystąpieniem objawów chorobowych.
REKLAMA
Gwałtowny wzrost zachorowań
Z kolei ostatni tydzień przyniósł w Niemczech gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem – obecnie przeważa subwariant Omikrona BA.5. Jak alarmuje Instytut Roberta Kocha (RKI), dynamiczna tendencja wzrostowa liczby infekcji widoczna jest m.in. w domach opieki. Rośnie też liczba hospitalizacji. Ogólnokrajowa tygodniowa zachorowalność wzrosła o 38 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem – wynika z ostatniego raportu RKI.
Jak zaznaczają eksperci, dostępne dotychczas dane epidemiologiczne nie wskazują, aby infekcje subwariantem Omikron BA.4 lub BA.5 powodowały cięższy przebieg choroby lub proporcjonalnie więcej zgonów, niż wcześniejsze warianty.
- Wakacje 2022 a koronawirus. Sprawdź aktualne wytyczne w Europie
- Certyfikat covidowy jeszcze z nami pozostanie. Jest decyzja Rady UE
fc
REKLAMA
REKLAMA