more_horiz
Wiadomości

Burzowa pogoda na rozległym południowym wschodzie. Może wiać blisko 100 km/h

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 07:06
We wtorek w ciągu dnia na południowym wschodzie będą intensywne burze, w których wiatr w porywach może osiągnąć nawet 90 km/h - powiedziała synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. W tym rejonie będzie też najcieplej, a termometry mogą pokazać nawet 30 stopni C. W pozostałej części kraju, bez północnego zachodu, możliwe przelotne opady deszczu i burze, miejscami opady gradu.
W ciągu dnia na południowym wschodzie będą intensywne burze
W ciągu dnia na południowym wschodzie będą intensywne burzeFoto: shutterstock.com/Kostiantyn

Polska jest w płytkiej zatoce związanej z niżem nad Norwegią; z zachodu na wschód kraju przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Za frontem napływa chłodniejsze powietrze polarne morskie, tylko na krańcach południowo-wschodnich pozostaje jeszcze upalne powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Intensywne burze

Zgodnie z prognozą pogody przygotowaną przez synoptyk IMGW Grażynę Dąbrowską, we wtorek w ciągu dnia na południowym wschodzie będą intensywne burze, w których spadnie 20-40 mm deszczu na metr kwadratowy.

Dodała, że porywy wiatru podczas burz osiągną nawet 80 km/h. Zaznaczyła, że "niewykluczone, że gdzieś lokalnie może to być 90 km/h".

Prognozowana temperatura maksymalna w ciągu dnia wskazuje, że na krańcach południowo-wschodnich będzie ciepło. Tam termometry mogą wskazać 30 stopni Celsjusza.

Obszar Polski objęty ostrzeżeniami przed burzami zamyka pas od Opola przez Łódź, Warszawę aż pod Białystok.

Chłodniej nad morzem i w górach

Na pozostałym obszarze kraju będzie chłodniej: od 20 st. C w strefie nadmorskiej, około 25 stopni na przeważającym obszarze. W rejonach podgórskich, szczególnie Karpat do 17 st. C. Możliwe przelotne opady deszczu i burze, miejscami opady gradu. Prognozowana suma opadów od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 50 mm. Bez opadów w północno zachodniej części kraju.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany - z kierunków zachodnich i północnych. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa i będzie się wahać.

W nocy też burzowo

Prognoza synoptyczna zakłada, że w nocy w południowo-wschodniej połowie kraju będzie przelotny deszcz, zaś na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich mogą się pojawić burze.

- W tych burzach może spaść lokalnie od 20 do 40 mm deszczu na metr kwadratowy. Porywy wiatru do 75 km/h, natomiast cała północ i zachód z zachmurzeniem umiarkowanym i tutaj nie powinny występować opady - wskazała Grażyna Dąbrowska.

Zaznaczyła, że w nocy temperatura będzie się wahać od 11 stopni Celsjusza na Pomorzu wschodnim i w rejonie zalewu wiślanego do 15-17 st. C na krańcach południowo-wschodnich. 

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także