more_horiz
Wiadomości

Obywatel Danii w rękach ABW. Żaryn: wystawiał faktury poświadczające nieprawdę

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 11:59
Obywatel Danii oskarżony jest o fałszowanie faktur na handel energią. Śledztwo prowadzone przez ABW pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która mogła wyłudzić ze Skarbu Państwa ponad 90 milionów złotych zwrotu VAT.
Żaryn: akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Danii za przestępstwa skarbowe związane z obrotem energią elektryczną
Żaryn: akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Danii za przestępstwa skarbowe związane z obrotem energią elektrycznąFoto: abw.gov.pl

 - Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy ABW zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko obywatelowi Danii. Mężczyzna jest oskarżony o szereg przestępstw, w tym przestępstwa skarbowe związane z obrotem energią elektryczną - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych w komunikacie przesłanym do PAP, postępowanie wobec obywatela Danii zostało wyłączone z wielowątkowego i obszernego śledztwa. - Mężczyzna przez kilka miesięcy w 2013 roku, jako członek zarządu polskiej spółki, umożliwił zarządom dwóch innych polskich firm wprowadzenie w błąd właściwych organów skarbowych - podkreślił Żaryn.

- Jego działania polegały na wystawianiu stwierdzających nieprawdę faktur dotyczących obrotu energią elektryczną. Oskarżony poprzez swoje czyny doprowadził do nienależnego zwrotu podatku VAT w łącznej kwocie przekraczającej 16 mln złotych - podał.

Obrót energią

Według ustaleń śledczych od 2013 do 2014 roku powiązane ze sobą krajowe i zagraniczne podmioty gospodarcze uczestniczyły w obrocie energią elektryczną, dokonując przy tym oszustw podatkowych. - Do ujawnienia przestępstw przyczyniły się m.in. analizy jednej z międzynarodowych giełd rynku energii, za pośrednictwem, których prowadzony był obrót. Analizy te wskazywały na nietypowe okoliczności, w tym nieuzasadnioną ekonomicznie powtarzalność międzynarodowego łańcucha transakcji, której dalszym skutkiem mogła być także manipulacja ceną energii na rynku - przekazał. Dodał przy tym, że przez działalność grupy straty Skarbu Państwa szacowane są na kwotę ponad 90 mln zł.


Posłuchaj
00:27 11825894_1.mp3 Duńczyk oskarżony o przestępstwa w handlu energią (IAR)

 

- Wniesiony akt oskarżenia wobec mężczyzny kończy kolejny etap śledztwa. Wcześniej, w 2019 roku, w ramach tego postępowania skierowano do sądu akty oskarżenia wobec obywatela Łotwy i dwóch obywateli Danii - zaznaczył Żaryn.

- Śledztwo prowadzone jest przez Wydział Zamiejscowy w Opolu Delegatury ABW w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach, przy współpracy z organami ścigania z kilku krajów europejskich. Postępowanie ma charakter wielowątkowy i rozwojowy - dodał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

pkur

Zobacz także

Zobacz także