"Za zasługi dla kultury ludowej". Dziś wręczenie Nagród im. Oskara Kolberga

Już po raz czterdziesty siódmy zasłużeni dla kultury ludowej odbiorą Nagrody im. Oskara Kolberga. Uroczysta gala rozpocznie się o 13.00 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Laureaci to twórcy ludowi z różnych regionów Polski, zespoły folklorystyczne i kapele ludowe, a także instytucje i organizacje zasłużone w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej.

2022-07-06, 08:14

"Za zasługi dla kultury ludowej". Dziś wręczenie Nagród im. Oskara Kolberga
Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. . Foto: PAP/Piotr Nowak

Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" zostaną wręczone w siedmiu kategoriach.

Nagroda dla dziennikarki Radia Lublin

W kategorii dla badaczy, naukowców i animatorów laureatką została Bogumiła Nowicka - muzykolog i wieloletnia dziennikarka Radia Lublin. Od kilkudziesięciu lat popularyzuje i archiwizuje przejawy kultury ludowej na antenie regionalnej i ogólnopolskiej. Jest autorką radiowych portretów twórców ludowych.

W tej kategorii uhonorowany został również Dionizjusz Czubala - wybitny etnograf, folklorysta, badacz wiejskich tradycji rzemieślniczych i legend miejskich, dokumentalista historii polskiej wsi w okresie II wojny światowej, autor antologii ludowych i tekstów narracyjnych.

Docenieni twórcy

W kategorii twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego laureatami zostali: Kazimiera Balcerzak - wycinankarka, hafciarka, mistrzyni zdobnictwa; Stanisława Galica-Górkiewicz - skrzypaczka, instruktorka szkółki góralskiego muzykowania; Elżbieta Kasznia - śpiewaczka i twórczyni ludowa; Jan Puk - rzeźbiarz, twórca unikatowych ruchomych zabawek ludowych, sprzętów gospodarskich, architektury wiejskiej, poeta ludowy, autor kronik o dawnych mieszkańcach wsi oraz Piotr Sikora - skrzypek, ceniony twórca instrumentów.

REKLAMA

W kategorii dla Mistrza tradycji wyróżniona została multiinstrumentalistka i śpiewaczka Monika Wałach-Kaczmarzyk. Od ponad 30 lat zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży w zakresie gry na instrumentach oraz śpiewu tradycyjnego.

W kategorii pisarstwo ludowe doceniono Elżbietę Wójtowicz. To autorka scenariuszy widowisk obrzędowych, w których uczestniczy jako aktorka i gawędziarka. Organizatorka warsztatów gwary i spotkań gawędziarskich. Uhonorowane zostały także Kapela Romana Wojciechowskiego oraz Zespół Regionalny "Gorce" i Zespół "Waliszowianie".

Nagrody dla instytucji

W kategorii dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej doceniono Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu oraz Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie.


Po raz drugi w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana zostanie nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. W tym roku wyróżnienie powędruje do Karoliny Kupczyk, która gra na altówce i aktywnie działa w zespołach Wałasi oraz Jaworzynczanki.

REKLAMA

Ambasador Kultury Tradycyjnej

Podczas gali ogłoszony zostanie również laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienia dla samorządowca, który w minionym roku szczególnie zasłużył się na rzecz wspierania i rozwoju kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Organizatorzy gali przygotowali także kilka atrakcji, dla wszystkich, którym bliska jest muzyka tradycyjna. W siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przy Krakowskim Przedmieściu 66 o godzinie 18.00 rozpocznie się Koncert z Wieczorem tańca, podczas którego laureaci zaprezentują się w swoim repertuarze. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Wyróżnienia od 1974 r.

Nagroda im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg - polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Polskie Radio S.A./Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Gość Niedzielny, TVP Kultura, kulturaludowa.pl, muzykatradycyjna.pl i Radio dla Ciebie.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej