more_horiz
Wiadomości

Podlaskie: dzieci ewakuowane z obozu. Wiatr zniszczył kilka namiotów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 14:39
29 dzieci i 6 opiekunów zostało ewakuowanych z obozu letniego w Budzie Ruskiej w powiecie sejneńskim. Wiatr zerwał i zniszczył pięć z 11 namiotów.
Dzieci i opiekunowie ewakuowani z obozu letniego
Dzieci i opiekunowie ewakuowani z obozu letniegoFoto: Twitter/@KPPSPSejny

Obozowicze zostali ewakuowani we wtorek wieczorem. W środę rano na miejsce przyjechali strażacy z Sejn, którzy pomogli postawić namioty polowe i doprowadzić obóz do porządku.

Rzecznik prasowy sejneńskiej komendy PSP Roman Roszkowski poinformował PAP, że we wtorek wiał silny wiatr i padał mocny deszcz. - Szkody były spowodowane zarówno wiatrem, jak i dużą ilością deszczu. Żywioł położył pięć namiotów - dodał Rynkowski.

Rzecznik poinformował, że we wtorek opiekunowie, przewidując kłopoty pogodowe, jeszcze przed przyjazdem strażaków podjęli decyzję, że należy ewakuować obóz. Wszyscy zostali zakwaterowani w świetlicy OSP w Maćkowej Rudzie. W środę obozowicze wraz z opiekunami mogli już wrócić do obozu.

Niebezpieczna pogoda

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie najwyższego, trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla trzech powiatów na wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego. Według prognoz intensywnych opadów deszczu należy się spodziewać w całej wschodniej części kraju, natomiast na południu ma wiać silny wiatr.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu obowiązuje w powiecie gołdapskim, oleckim i ełckim. Prognozowana wysokość opadów wynosi od 90 mm do 120 mm. Ostrzeżenie meteorologiczne ma prawdopodobieństwo 80 proc. Zmiana ostrzeżenia została spowodowana wysokimi sumami opadów notowanymi w Gołdapi, gdzie od godz. 9 do godz. 20 we wtorek spadło 68 mm deszczu i spodziewane są dalsze intensywne opady. Według IMGW lokalnie suma opadów może osiągnąć 120 mm.

Dodatkowo IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w południowych częściach województwa małopolskiego i podkarpackiego. W tym regionie prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z północnego zachodu.

***

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia dużych strat materialnych oraz zagrożenie zdrowia i życia. Z kolei ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof, a także zagrożenie życia.

as

Zobacz także

Zobacz także