more_horiz
Wiadomości

Prognoza pogody. Burzowa sobota, IMGW ogłasza alerty

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 15:31
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami na przeważającym obszarze Polski. Obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia, a bezpieczniej będzie tylko na krańcach południowo-zachodnich. Jak przekazała Dorota Pacocha, synoptyk z Centralnego Biura Prognoz IMGW, temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 16 do 24 stopni Celsjusza.
Synoptyk IMGW: burze w większej części kraju, porywy wiatru do 100 kmh
Synoptyk IMGW: burze w większej części kraju, porywy wiatru do 100 km/hFoto: Fotowierzba

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że nad Europą Zachodnią dominuje wyż znad Wysp Brytyjskich, sięgający klinem aż po Ukrainę, a północna i wschodnia część kontynentu będzie pod wpływem niżu znad Skandynawii. Polska znajduje się w zasięgu słabnącego klina wyżu, ale od północnego zachodu będzie przemieszczać się zatoka niżowa z frontem chłodnym. Z północnego zachodu będzie napływało chłodne powietrze polarne morskie.

"Wystąpią przelotne opady deszczu"

- Dzisiaj zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Wystąpią przelotne opady deszczu, miejscami z gradem. Na burze zostało wydane ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia obejmujące północ, centrum i południowy wschód kraju. Największe prawdopodobieństwo silnych burz w centrum oraz na wschodzie. Na północy opady do 20 milimetrów - mówiła Dorota Pacocha.

Temperatura od 16-18 stopni Celsjusza na północy, 20 w centrum, do 24 stopni na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach oraz w czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.

Pogoda na noc

W nocy jeszcze na wschodzie możliwe są zanikające burze. W tych burzach lokalnie może spaść do 10 litrów deszczu na metr kwadratowy, a wiatr w porywach dochodzić będzie do 80 km/h. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na Pomorzu mogą wystąpić słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 7 do 12 stopni. Nad morzem termometry mogą wskazać do 15 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach porywy wiatru do 70 km/h. 

Z kolei w niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy i wschodzie okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 22 st. C do 24 st. C, nieco chłodniej na północnym wschodzie, nad morzem i w rejonach podgórskich, od 18 st. C do 21 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni.

Posłuchaj
00:16 11844882_2.mp3 Dorota Pacocha wskazała, że głównym zagrożeniem podczas burz będą porywy wiatru (IAR) 

Pogoda w stolicy

W sobotę w Warszawie zachmurzenie na ogół duże, chwilami możliwe większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 10 mm. Temperatura maksymalna 20 st.C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. W trakcie burz porywy do 70 km/h. W nocy zachmurzenie początkowo duże, później większe przejaśnienia i rozpogodzenia. W pierwszej połowie nocy możliwość przelotnych opadów deszczu i słabych burz. Temperatura minimalna 11 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, w trakcie burz porywisty, zachodni.

W niedzielę w stolicy zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni. 

Czytaj więcej:

nt

Zobacz także

Zobacz także