Czy Polska odejdzie od węgla do 2049 r.? Joachim Brudziński wskazuje warunek
Jak podkreślił w wywiadzie dla polskatimes.pl wiceprezes PiS, europoseł Joachim Brudziński, dopóki dla węgla nie będzie alternatywy, dopóty odejście od niego do 2049 r. jest nierealne.
2022-07-17, 14:42
Joachim Brudziński stwierdził w rozmowie z polskatimes.pl, że w obecnej sytuacji nie jest przesądzona likwidacja polskiego górnictwa i odejście od węgla do 2049 roku. Wskazał, że "mamy zupełnie inną sytuację, i geopolityczną, i energetyczną".
- Tylko ktoś nierozsądny chciałby odciąć gałąź, na której się siedzi. Dopóki wobec węgla nie będzie realnej alternatywy, dopóki nie będziemy w pełni bezpieczni, chociażby poprzez wybudowanie elektrowni atomowej, dopóty odejście od węgla do 2049 roku jest nierealne - oświadczył wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.
Joachim Brudziński: odchodzenie od węgla trzeba zweryfikować z powodu obecnej sytuacji
Zdaniem Brudzińskiego trzeba uwzględnić wszystkie istniejące trudności.
- Nie chcę przedstawiać jakiegoś zupełnie wyidealizowanego obrazu, że oto Polska jest zupełną wyspą, bezpieczną energetycznie, bo tak nie jest. Jesteśmy integralną częścią gospodarki europejskiej i światowej - powiedział.
REKLAMA
Jak dodał, "na pewno pakt odchodzenia od węgla trzeba zweryfikować przez obecną sytuację".
Polskie spółki zabiegają o technologię SMR
Wkrótce Państwowa Agencja Atomistyki rozpatrzy wniosek Orlen Synthos Green Energy w sprawie technologii SMR. Chodzi o mały reaktor modułowy BWRX-300 amerykańskiego GE Hitachi Nuclear Energy. PKN Orlen podkreślił w komunikacie, że "reaktor ten jest obecnie najbardziej zaawansowaną na świecie technologią na drodze do komercjalizacji".
Wcześniej, pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii SMR złożył KGHM.
REKLAMA
ms
REKLAMA