Walki w stolicy z perspektywy bibliofila. Nowy spektakl Muzeum Powstania Warszawskiego

O północy odbędzie się uroczysta premiera spektaklu przygotowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 78. rocznicy zrywu. W tym roku Muzeum przygotowało przedstawienie na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego "Kwatera bożych pomyleńców".

2022-08-01, 04:24

Walki w stolicy z perspektywy bibliofila. Nowy spektakl Muzeum Powstania Warszawskiego
Spektakl "Kwatera bożych pomyleńców" będzie można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego. Foto: trabantos/ Shutterstock

- Czterech starszych panów, przyjaciół, przedwojennych inteligentów spędza sierpień i wrzesień 1944 roku w centrum Warszawy - mówił o fabule widowiska wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Gawin.

- To jest rzecz, która dzieje się w trakcie Powstania, ale to przedstawienie kameralne, które dzieje się w składzie książek, który prowadzi jeden z głównych bohaterów. On jest bibliofilem. Tam spotyka się z przyjaciółmi. W tle walczącej Warszawy grupa ludzi rozmawia o sensie życia, o duchowych kłopotach, ale także o kwestiach filozoficznych - dodał Dariusz Gawin.

Egzystencjalne pytania w czasie wojny

Zbigniew Waleryś, wcielający się w rolę Pana Wincentego, bibliofila, filozofa i protestanta, mówił, że jego postać szuka odpowiedzi na egzystencjalne pytania.

- Spoziera w górę, do Boga również, ale do wszechświata i zadaje sobie pytanie, czym my jesteśmy wobec wszechświata. On się boi, ale nie o siebie, bo nie boi się śmierci, tylko boi się o kulturę. Kulturę za wszelką cenę trzeba zachować - dodał Zbigniew Waleryś.

REKLAMA

Wieczorne seanse spektaklu

Spektakl będzie można obejrzeć również od 3 do 6 sierpnia o godz. 20.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego w Sali pod Liberatorem. 

Bilety są do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie www.1944.pl.

Posłuchaj

78 lat temu o 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Było to największe wystąpienie ludności przeciwko niemieckiej okupacji na terenie Europy. Siły Armii Krajowej miały w kilka dni pokonać wycofujących się Niemców, zająć miasto i powitać Armię Czerwoną w roli gospodarzy - relacja Przemysława Lisa (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej