Fuzja Orlenu i Lotosu. Obajtek: silny koncern ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski

2022-08-02, 10:37

Fuzja Orlenu i Lotosu. Obajtek: silny koncern ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski
Obajtek powiedział, że fuzja kierowanej przez niego spółki z Lotosem oznacza powstanie silnego, zintegrowanego koncernu. Foto: PAP/Marcin Gadomski

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że fuzja kierowanej przez niego spółki z Lotosem oznacza powstanie silnego, zintegrowanego koncernu, który będzie stabilizował rynek paliwowy w Polsce. Podkreślił, że ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski i Polaków w tym zakresie.

W rozmowie w TVP Info Daniel Obajtek zaznaczył, że duży koncern pozwoli osiągnąć silną pozycję w negocjacjach z potentatami światowymi oraz zaangażować się w poważne inwestycje. Prezes Orlenu przypomniał, że 99 procent akcjonariuszy jego spółki i Lotosu opowiedziało się za fuzją obu firm.

Wczoraj Orlen sfinalizował fuzję z Lotosem, a przejęcie PGNiG planowane jest na przełomie października i listopada - decyzję muszą jeszcze zaakceptować akcjonariusze obu firm, dlatego walne zgromadzenia w tej sprawie zaplanowano na wrzesień w przypadku Orlenu i październik w przypadku PGNiG.

Zgoda Komisji Europejskiej

14 lipca 2020 roku PKN ORLEN otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS. W sierpniu 2020 roku PKN ORLEN podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą LOTOS dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. Struktura transakcji została potwierdzona w maju 2021 roku w porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych a PKN ORLEN, Grupą LOTOS oraz PGNiG.

Posłuchaj

Daniel Objatek o fuzji Orlenu i Lotosu (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

W styczniu 2022 roku w toku negocjacji PKN ORLEN przedstawił propozycję środków zaradczych i partnerów do ich zrealizowania, których w pełni zaakceptowała Komisja Europejska, wydając finalną zgodę w czerwcu 2022 roku. Połączenie z Grupą LOTOS w lipcu zaakceptowali Akcjonariusze PKN ORLEN większością 98,3 procent głosów. Wcześniej korzystną decyzję w tej sprawie podjęło prawie 99 procent akcjonariuszy Grupy LOTOS. Na koniec Sąd Rejonowy w Łodzi zarejestrował połączenie obu spółek, co jest ostatnim krokiem w kierunku ich konsolidacji.

Aby uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na fuzję, spółka musiała m.in. zbyć 417 stacji paliw Lotosu. Nabył je węgierski MOL, który w zamian odsprzedał Orlenowi niemal 200 stacji paliw na Słowacji i Węgrzech.

Czytaj także:

dn

Polecane

Wróć do strony głównej