more_horiz
Wiadomości

Upały nieco odpuszczą, ale w sobotę możliwe burze. Prognoza pogody na weekend

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 05:55
Weekend przyniesie wytchnienie po czwartkowych i piątkowych upałach. W sobotę termometry pokażą od 19 st. C na północy Polski do 32 st. C na południowym wschodzie, ale mogą wystąpić burze z gradem - przewiduje instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niedzielę jeszcze chłodniej - najwyżej 25 st. C.
Synoptycy przepowiadają w weekend spadek temperatur względem końca tygodnia
Synoptycy przepowiadają w weekend spadek temperatur względem końca tygodniaFoto: Kostenko Maxim/ Shutterstock

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą w dalszym ciągu dominują rozległe wyże z głównymi centrami nad Atlantykiem oraz zachodnią Rosją, północ i częściowo wschód oraz południe kontynentu znajdują się pod wpływem niżu znad Skandynawii, oraz związanego z nim frontu atmosferycznego. Polska od zachodu stopniowo dostaje się w zasięgu klina wyżowego, front chłodny związany z niżem znad Skandynawii odsunie się nad krańce południowo-wschodnie kraju. Przed frontem utrzymuje się upalne powietrze zwrotnikowe, za frontem napływa chłodniejsze powietrze polarne morskie.

»Sprawdź prognozę pogody w PolskieRadio24.pl«

Sobota przeważnie bez opadów

W sobotę na zachodzie i północnym zachodzie Polski zachmurzenie przeważnie będzie małe, bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko rano na południowym wschodzie małe, przelotne opady deszczu, na wschodzie i południu burze, również z gradem.

Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 25 mm, lokalnie na Podlasiu i Podkarpaciu do 30 mm. Temperatura maksymalna od 19 st. C, 21 st. C na krańcach północnych do 24 st. C w centrum i 32 st. C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny, północno-zachodni i północny, na wschodzie początkowo z kierunków południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 75 km/h.

W dalszym ciągu w południowo-wschodniej Polsce obowiązują ostrzeżenia I i II stopnia przed upałami. Ostrzeżenia I stopnia przed burzami z gradem obowiązują zaś do południa we wschodnich powiatach województwa śląskiego, na Opolszczyźnie i w województwie łódzkim.

»Więcej informacji o warunkach drogowych na stronach Polskiego Radia Kierowców«

W nocy wreszcie nieco chłodniej

W nocy na przeważającym obszarze kraju ma być bezchmurnie lub zachmurzenie małe, nam morzem okresami umiarkowane i duże z przelotnym deszczem. Na południowym wschodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, stopniowo zanikające oraz początkowo możliwe burze. Prognozowana suma opadów w burzach do 10 mm. Nad ranem lokalne mgły, zwłaszcza w dolinach górskich, ograniczające widzialność do 300 m.

Temperatura minimalna od 8 st. C, 9 st. C w rejonach podgórskich do 13 st. C, 15 st. C nad morzem i na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, na ogół z kierunków północnych.

W niedzielę poniżej 30 st. C

W niedzielę w Polsce zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, nad morzem oraz na Mazurach i Suwalszczyźnie okresami duże z przelotnym deszczem. Temperatura maksymalna od 19 st. C, 21 st. C na krańcach północnych do 23 st. C w centrum i 25 st. C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Czytaj także:


mbl

Zobacz także

Zobacz także