Będzie więcej pieniędzy na oświatę? Wiceszef MEiN: to konieczne ze względu na rosnące ceny energii

2022-08-08, 20:46

Będzie więcej pieniędzy na oświatę? Wiceszef MEiN: to konieczne ze względu na rosnące ceny energii
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski o zwiększeniu przyszłorocznej subwencji oświatowej . Foto: PAP/Artur Reszko

Z powodu rosnących cen energii Ministerstwo Edukacji i Nauki wnioskuje o zwiększenie przyszłorocznej subwencji oświatowej. Odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas konferencji w Białymstoku, wiceminister resortu Dariusz Piontkowski poinformował, że rząd przygotowuje program, który "ma uchronić użytkowników publicznych przed skutkami wzrastających cen energii".

Jednym elementów tego programu będzie subwencja oświatowa na rok 2023. Wiceminister edukacji i nauki powiedział, że resort postara się, aby w subwencji wzięto pod uwagę rosnące ceny energii. Dariusz Piontkowski nie sprecyzował, o ile większa mogłaby być przyszłoroczna subwencja oświatowa. Zastrzegł jednak, że nie zostanie obcięta część subwencji dotycząca kosztów osobowych.

Nowy przedmiot z obsługi broni 

Wiceminister przypomniał, że od nowego roku szkolnego uczniowie szkół ponadpodstawowych będą brali udział w zajęciach z obsługi broni. W ramach przedmiotu - edukacji dla bezpieczeństwa - jednym z modułów będą zajęcia proobronne. Uczniowie otrzymają również wiedzę na temat walki z zagrożeniami cybernetycznymi, orientacji w terenie oraz zachowań w okresie zagrożenia wojennego. Wiceminister wyjaśnił, że uczniowie szkół podstawowych przejdą zajęcia teoretyczne, natomiast starsi uczniowie praktyczne, na przykład na strzelnicach wybudowanych z programu ministra obrony "Strzelnica w powiecie".

Dofinansowania dla prywatnych placówek

Niepubliczne przedszkola i szkoły mogą starać się o ministerialne dofinansowanie na inwestycje. Budżet programu to 100 milionów złotych, o które może się ubiegać 6 tysięcy niepublicznych placówek edukacyjnych. Jak powiedział w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, to pierwszy taki program dla szkół niesamorządowych. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na remont, rozbudowę, zakup nieruchomości lub wyposażenie szkoły. Jedna placówka może uzyskać od kilkuset tysięcy do około dwóch milionów złotych.

Wiceminister dodał, że placówki samorządowe mogły korzystać z kilku programów rządowych, m.in. Polskiego Ładu, gdzie samorządy składały wnioski na projekty oświatowe. Zauważył, że dotąd na ten cel przyznano z tych programów blisko 7 miliardów.

Dodał, że szkoły otrzymały też duże środki na doposażenie w ramach programu walki z pandemią. Natomiast placówki niesamorządowe, jak mówił, dotąd tego typu programu jeszcze nie miały. Nabór wniosków do programu już się rozpoczął i potrwa do końca października. Z uwagi na ograniczony budżet programu wiceminister zasugerował, by zainteresowane placówki nie czekały z tym do ostatniej chwili.

Czytaj także:

Zobacz: Marlena Maląg minister rodziny i polityki społecznej w Programie 1 Polskiego Radia


ASP


Polecane

Wróć do strony głównej